3M™ Easy II Holder Replacement Material, 1/Envelope
Replacement attachment tape for front edge of Easy II Holder
Special Price
$18.29
Regular Price
$21.52
| UPC | 50048011556562 |
|---|---|
| 3M ID | 7100133176 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- A roll of hook and loop material used as a replacement part on all sizes of the the 3M™ Easy II Holders
- A 3M™ Easy II Holder is a head/holder that attaches to a US threaded broom handle (not included) uniquely designed to hold 3M™ Easy Trap™ Sweep and Dust Sheets allowing the use of both sides of the sheets without touching to flip to use both sides
- Sized .375 inch x .25 inch and 1 roll per case
- Comes is varying sizes: 17 inch, 35 inch, 47 inch, 59 inch.
- Holder works with standard threaded broom handle.
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7100133176 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Default Category/Cleaning Supplies/Handled Brushes, Pads & Refills |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.181102362 |
| Base - Customary Length Dimension | 9.803149606 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.803149606 |
| Base - Metric Gross Weight | 401.9 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.03 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.249 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.249 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 113.5059947285249 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.886037831721023 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5008902596840419 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.803149606299213 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.803149606299213 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1860.03 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 227.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.03 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.249 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.249 M |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | ENVE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


