3M™ Easy II Holder, 17 in, 1 Inner Pack, 6/Case
Holder allows use of both sides of the duster without need to touch.
Special Price
$260.05
Regular Price
$305.94
| UPC | 50048011559341 |
|---|---|
| 3M ID | 7100245946 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- A 3M™ Easy II Holder is a head/holder that attaches to a US threaded broom handle (not included) uniquely designed to hold 3M™ Easy Trap™ Sweep and Dust Sheets allowing the use of both sides of the sheets without touching to flip to use both sides.
- Allows use of both sides of 3M™ Easy Trap™ Sweep & Dust Sheets touching to flip.
- Sheets are held by hook and loop material
- Comes is varying sizes: 17 inch, 35 inch, 47 inch, 59 inch.
- Holder works with standard threaded broom handle.
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved initial performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7100245946 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Default Category/Cleaning Supplies/Handled Brushes, Pads & Refills |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.2 |
| Base - Customary Length Dimension | 23.8 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 174.179 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.588 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 60.452 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 235.61999879905272 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.38399896365099795 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.38399896365099795 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.2 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 23.8 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3861.12 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 174.179 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.588 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 60.452 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | HOLD |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1599.734400256202 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.993997959004469 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.3039937819059877 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.8799212598425195 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 24.57992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.45984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26214.95 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1811.647 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1045.074 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.475 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 62.433 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.028 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | HOLD |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93000.186000372 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 185.00000341716506 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 82.94377614861556 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.15 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.524 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 37622.664 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.221 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 216 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | HOLD |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


