3M™ Dynamic Mixing System Nozzle Rack 02576, 1/Case
| UPC | 00051131025769 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119721 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Dynamic Mixing System Nozzle Rack makes it quick and easy to get a new 3M™ Dynamic Mixing Nozzle for use with our 3M™ Auto Body Repair Dynamic Mixing System. This rack holds the dispenser box that contains a supply of the nozzles. Making the job go faster and easier, the rack is another component in a system designed to boost efficiency and productivity. This magnetically mounted wire rack may be moved to different locations as needs change.
The 3M™ Dynamic Mixing System nozzles deliver body repair products to the part faster than any manual applicator and static mixing nozzle combination. Our mixing nozzles eliminate the worry about adding too much or too little hardener to filler or glaze. The innovative mixing nozzle prevents over-catalyzation by blending a perfect ratio. The work time clock resets with every pull of the trigger, so you never have to worry about rushing to complete the job before you're actually ready. Because no air is introduced in the cartridge or while the components are being mixed in the nozzle, air pockets that produce pinholes in the finish are prevented.
- Rack holds dispenser box of 3M™ Dynamic Mixing Nozzles
- Keeps replacement nozzles within easy reach
- Magnetic mounts allow for changing location of rack
- Wire rack fits most 3M bulk nozzle boxes
- An accessory for the 3M™ Dynamic Mixing System
| 3M ID | 7000119721 |
|---|---|
| Part number | 2576 |
| Keywords | 2576 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Workstations & Stands |
| Application | DMS system component, Organization / Storing, Storage |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 276.6 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 277.9826819496159 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6097986172033714 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.41579182648067914 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4555.32 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 188.6 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RACK |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 277.9826819496159 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6106804662521109 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.41667367552941864 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.362204724409449 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.724409448818897 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4555.32 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 0.277 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.189 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.203 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.187 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.12 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RACK |
| Shipper - Item Unit | RACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 202.82528121008738 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 116.42171141459015 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 52.808 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 280 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 56 |


