3M™ Dual Lock Rubber Skirt 20246, 1-1/4 in, 10 ea/Case
| UPC | 00051141202464 |
|---|---|
| 3M ID | 7000118690 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Whether repairing clearcoat defects or scuffing solid surfaces, a lubricant helps keep the workpiece and disc free of debris to produce the cleanest surface possible for polishing or final finishing. Under extremely wet conditions, the operator may desire a stronger attachment between the disc pad and the tool to enhance performance precision – and that's where the 3M™ Dual Lock™ Rubber Skirt comes in.
Superior Holding Power3M engineers designed Dual Lock™ with super strong holding power – this industrial-strength fastener offers five times the holding strength of traditional hook and loop products. These mushroom-shaped stems audibly "snap" together with the stems on the Dual Lock™ Disc Pad (sold separately, PN20247) to form a highly secure attachment.
3M Science Applied to AbrasivesThe 3M Abrasives Systems Division is continually innovating ways to improve the efficiency and work environment of industrial professionals. The superior strength of 3M™ Dual Lock™ fasteners is one more reason that you can depend on 3M science to help you achieve a flawless finish.
- Attaches to the 3M™ 3125 Nib Sander with the existing 4 screws
- Dual Lock™ hooks on the skirt interlock with the hooks on a 3M™ Dual Lock™ Disc Pad (sold separately, PN 20247) for extra strong attachment
- Durable fastener system provides reliable attachment even in extreme wet applications
- Secure connector enables maximum operator control for precise finishing results
- Max RPM 7,500
| 3M ID | 7000118690 |
|---|---|
| Part number | 20246 |
| Keywords | grinding, sanding, Nib Sander |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Tool Parts & Accessories |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Net Weight (Imperial) | 0.02 lb |
| Net Weight (Metric) | 9.07 g |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Japan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 9.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 35.999981448781796 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.02006206585882386 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.02006206585882386 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 589.934 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 182.77831831254213 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.43805851496135173 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.2006206585882386 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.606299212598425 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2995.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 198.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 91.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 200.6206585882386 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 75.8346089463542 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 34.398 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3780 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3780 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 378 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |

