3M™ Drywall Sanding Sheets 53046-A, 4 3/16 in x 11 1/4 in M-127, 150 grit
3M™ Drywall Sheets are designed for sanding drywall joints, patching compounds and plaster. Made with sharp synthetic mineral for long-lasting performance. Pre-cut 4-3/16 in x 11-1/4 in and die-cut to fit most drywall sanding tools.
Special Price
$0.34
Regular Price
$0.40
| UPC | 00051131530461 |
|---|---|
| 3M ID | 7010340446 |
| Packaging | Sheet |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Drywall Sanding Sheets are designed for sanding drywall joint compounds (light or regular), patching compounds, and plaster. It is made with aluminum oxide. Aluminum oxide is a tough synthetic mineral that cuts cleanly and leaves a smooth finish.
- IDEAL FOR MODERATE SANDING and smoothing of joint compounds
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRITS for effective drywall sanding
- CUTS FAST
- Heavy-Duty Paper Backing Resist Tearing
- Resists Clogging For Longer Life
- Water Resistant Sheet Can Be Used Wet Or Dry
- Intended For Sanding Drywall, Plaster And Spackling Compounds
- Can Be Used For Sanding Wood, Metal, Plastic And Painted Surfaces
- Pre-Cut Sheet Will Fit Most Drywall Sanding Tools
- 150 Grit
- Mineral color will not discolor the sanding surface
- Recommended for use with 3M™ Personal Safety Products
- Size: 4-3/16 in X 11-1/4in
| 3M ID | 7010340446 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Grit | 150 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Pro-Pak™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Height Dimension | 11.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.04015748 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.188976378 |
| Base - Metric Gross Weight | 8.21 G |
| Base - Metric Height Dimension | 28.575 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.102 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.64 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Consumer - Billing Unit | SH |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 1.8917360669367007 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.018099951725378448 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.018099951725378448 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.04015748031496063 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.188976377952756 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.031 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 8.21 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 28.575 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.102 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.64 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | SHTS |
| Consumer - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 201.25002257878532 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.8099995817830887 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.809995172537845 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 12.5 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.6 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3297.897 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 821.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 31.75 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 11.684 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Inner - Item Quantity | 100 |
| Inner - Total Unit Quantity | 100 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1664.5200140793982 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.598196437916272 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.09995172537845 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.2 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.7 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27276.596 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8436.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 8210.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.528 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.02 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.638 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89521.83258697226 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 811.9999902114755 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 760.1979724658948 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.44881889763779 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.467 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 344.82 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.129 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 42000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 42000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 42 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review


