3M™ Drywall Sanding Sheet 53044, 120 Grit, 4 3/16 in x 11 1/4 in, 100 shts/pk, 10 pks/cs
Pre-cut sheets die-cut to fit most drywall sanding tools. Made with sharp synthetic mineral for long lasting performance.
Special Price
$0.34
Regular Price
$0.40
| UPC | 00051131530447 |
|---|---|
| 3M ID | 7100016933 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Drywall sanding sheets are designed for sanding drywall joint compounds (light or regular), patching compounds, and plaster. It is made with aluminum oxide, a tough synthetic mineral that cuts cleanly and leaves a smooth finish.
- IDEAL FOR MODERATE SANDING and smoothing of joint compounds
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRITS for effective drywall sanding
- CUTS FAST
- Heavy-Duty Paper Backing Resist Tearing
- Resists Clogging For Longer Life
- Water Resistant Sheet Can Be Used Wet Or Dry
- Intended For Sanding Drywall, Plaster And Spackling Compounds
- Can Be Used For Sanding Wood, Metal, Plastic And Painted Surfaces
- Pre-Cut Sheet Will Fit Most Drywall Sanding Tools
- 120 Grit
- Mineral color will not discolor the sanding surface
- Recommended for use with 3M™ Personal Safety Products
- Size: 4-3/16 in X 11-1/4in
| 3M ID | 7100016933 |
|---|---|
| Keywords | squeegee, bathroom organization, bathroom hooks, bath products |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 120 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Pro-Pak™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Height Dimension | 11 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.12519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.188976378 |
| Base - Metric Gross Weight | 9.026 G |
| Base - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.318 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.64 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 5.768940671739611 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.01989892378480705 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.01989892378480705 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 11.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.1251968503937008 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.188976377952756 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 94.536 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.026 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.318 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 10.64 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 115.47468173676505 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.0000204148054785 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.989892378480705 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 11.75 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.625196850393701 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.1248031496062993 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1892.291 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 902.6 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 29.845 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 11.748 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 5.397 CM |
| Inner - Item Quantity | 100 |
| Inner - Total Unit Quantity | 100 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1436.292065497517 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 20.500000914918388 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.89892378480705 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23536.61 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9298.644 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 9026.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.718 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.496 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.146 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80551.34220504662 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 953.0010392370577 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 895.4515703163173 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.960629921259844 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.32 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 406.17 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.015 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Item Quantity | 45000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 45000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


