3M™ Drywall Sanding Sheet 10207, 80 Grit, 4 3/16 in x 11 1/4 in, 100 shts/pk, 10 pks/cs
Pre-cut sheets die-cut to fit most drywall sanding tools. Made with sharp synthetic mineral for long lasting performance.
Special Price
$0.37
Regular Price
$0.43
| UPC | 00051144102075 |
|---|---|
| 3M ID | 7100016942 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Paper Drywall Sheets are designed for sanding drywall joint compounds (light or regular), patching compounds, and plaster. They are made with aluminum oxide, a tough synthetic mineral that cuts cleanly and leaves a smooth finish.
- IDEAL FOR REMOVAL OF THICK LAYERS of joint compounds
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRITS for effective drywall sanding
- CUTS FAST
- Mesh screen resists tearing
- Resists Clogging For Longer Life
- Waterproof screen can be used wet or dry
- Intended For Sanding Drywall, Plaster And Spackling Compounds
- Can Be Used For Sanding Wood, Metal, Plastic And Painted Surfaces
- Pre-cut sheet / screen will fit most drywall sanding tools
- 80 Grit
- Mineral color will not discolor the sanding surface
- Recommended for use with 3M™ Personal Safety Products
- Package Contents: 100 sheets
- Size: 4-3/16 in X 11-1/4in
| 3M ID | 7100016942 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 80 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Pro-Pak™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Height Dimension | 11.2 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.003937008 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.200787402 |
| Base - Metric Gross Weight | 13.608 G |
| Base - Metric Height Dimension | 28.448 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.01 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.67 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.1852070633275125 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.030000504638118142 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.02932148087058872 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 11.2 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.003937007874015748 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.200787401574803 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3.035 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13.3 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 28.448 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.01 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 10.67 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 171.96979275848315 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.1799476697546742 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.932148087058872 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 12.165354330708661 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.1496062992125986 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.488188976377953 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2818.08 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1330.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 30.9 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 8.0 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 11.4 CM |
| Inner - Item Quantity | 100 |
| Inner - Total Unit Quantity | 100 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1968.7499237203199 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.799917622071113 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 29.32148087058872 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 22.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32262.031 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14424.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 13300.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 57.15 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.75 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1175.0638574453976 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1055.5733113411939 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 478.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


