3M™ Drywall Sanding Sheet 10204, 100 Grit, 4 3/16 in x 11 1/4 in, 100 shts/pk, 10 pks/cs
Pre-cut sheets die-cut to fit most drywall sanding tools. Made with sharp synthetic mineral for long lasting performance.
Special Price
$0.37
Regular Price
$0.43
| UPC | 00051144102044 |
|---|---|
| 3M ID | 7100017269 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Drywall sanding sheets are designed for sanding drywall joint compounds (light or regular), patching compounds, and plaster. It is made with aluminum oxide, a tough synthetic mineral that cuts cleanly and leaves a smooth finish.
- IDEAL FOR MODERATE SANDING and smoothing of joint compounds
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRITS for effective drywall sanding
- CUTS FAST
- Heavy-Duty Paper Backing Resist Tearing
- Resists Clogging For Longer Life
- Water Resistant Sheet Can Be Used Wet Or Dry
- Intended For Sanding Drywall, Plaster And Spackling Compounds
- Can Be Used For Sanding Wood, Metal, Plastic And Painted Surfaces
- Pre-Cut Sheet Will Fit Most Drywall Sanding Tools
- 100 Grit
- Mineral color will not discolor the sanding surface
- Recommended for use with 3M™ Personal Safety Products
- Size: 4-3/16 in X 11-1/4in
| 3M ID | 7100017269 |
|---|---|
| Keywords | sand paper, sanding paper, sanding sponge, sanding sponges, sand papers |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 100 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Pro-Pak™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Height Dimension | 11.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.12519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.188976378 |
| Base - Metric Gross Weight | 10.659 G |
| Base - Metric Height Dimension | 28.575 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.318 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.64 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 5.9000196740550965 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.0234990725262861 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.023496867903664252 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 11.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.1251968503937008 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.188976377952756 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 96.684 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.658 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 28.575 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.318 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 10.64 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Inner - Billing Unit | SH |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 114.89330852677453 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.34990725262861 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.3496867903664254 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 11.73228346456693 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.606299212598425 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.125984251968504 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1882.764 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1065.8 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 29.8 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 11.7 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 5.4 CM |
| Inner - Item Quantity | 100 |
| Inner - Total Unit Quantity | 100 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Inner - Item Unit | SHTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1432.9781710744523 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.999962785970144 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.496867903664253 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.692913385826772 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.401574803149606 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23482.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10886.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 10658.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1108.9251787899343 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1057.3590556648915 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 479.61 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 45000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 45000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


