3M™ Drop in Motor for 28392, 44503
3M™ Orbital and Random Orbital Sander Drop In Motors are designed to replace motors as a complete assembly on 3M™ Orbital and Random Orbital Sanders.
Special Price
$377.32
Regular Price
$443.90
| UPC | 00076308445034 |
|---|---|
| 3M ID | 7010361301 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ready to Run
3M™ Orbital and Random Orbital Sanders (sold separately) combine durable, lightweight construction and operator ergonomics around a powerful precision-balanced motor for professional performance and a swirl-free finish. When it comes time for motor replacement, 3M™ offers Orbital and Random Orbital Sander Drop In Motors to expedite the process. Having a motor pre-assembled and ready to go helps end users repair their 3M™ Orbital and Random Orbital Sanders quickly, without the time or additional equipment needed to properly rebuild a worn out motor.
- Built for quick and easy repair of 3M™ Orbital and Random Orbital Sanders
- Pre-assembled motor minimizes repair time
- Drop In Motors available for all versions of 3M™ Orbital and Random Orbital Sanders
- Drop In Motors assembled with all new parts
| 3M ID | 7010361301 |
|---|---|
| Part number | 44503 |
| Keywords | orbital sander, replacement parts, Power Cord |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Tool Parts & Accessories |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 546.579 G |
| Base - Metric Height Dimension | 8.659 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.919 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.22 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.08450470444248 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.205000428027482 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.205000428027482 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.409055118110236 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.724015748031496 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0551181102362204 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 312.739 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 546.579 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.659 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.919 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.22 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


