3M™ Doodleduster Disposable Dusting Cloth 19152, White, 7 in x 13.8 in x 287.5 ft, 250 Sheets/Roll, 1 Roll/Case
Untreated, microfiber disposable cloth leaves surface residue free. Ideal for dusting floors before and after burnishing or prior to recoating.
Special Price
$103.98
Regular Price
$122.33
| UPC | 50048011191527 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052519 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Use with No. 19150 or No. 19151 Doodleduster Holders.
- Disposable microfiber cloth traps and holds dust and dirt
- Oil-free cloth leaves no slippery residue. No additional treatments required.
- No special mop tool necessary. Use under nearly any flat mop tool. If needed, use a 3M™ Doodleduster™ Holder available in widths of 38 inch and 25 inch.
- Perforated every 6 inch. Use as much or as little as needed to the size of your flat floor tool.
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved durability compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation.
| 3M ID | 7000052519 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Dust Cloths |
| Material | Polypropylene/Polyester |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.585 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1920.0510841966566 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.4943268556303098 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.702867334386599 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 31464.0 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.226 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1920.0510841966566 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.4943268556303098 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.702867334386599 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31464.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.585 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.226 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 37.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99590.75036260308 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 180.77905499159962 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 113.52042804423716 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.632 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 51.492 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.25 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 42 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 42 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 42 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review


