3M™ Doodlebug™ Utility Pad, 8440, 4-5/8 in x 10 in, White, 5/Box, 4, Boxes/Case
White utility pads safely cleans ceramic tile, glass, and fiberglass, and will remove scuff marks from floors without dulling the finish.
Special Price
$53.94
Regular Price
$63.45
| UPC | 50048011080036 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002240 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Buffs glass, ceramic-tile walls, floors and swimming pools
- Can be used dry or with water and detergents
- Pads fits 3M™ Doodlebug™ Pad Holders and 3M™ Doodlebug™ Handblock Pad Holders.
- High quality
- Similar in material and construction to the 3M White Burnish Pad
| 3M ID | 7000002240 |
|---|---|
| Part number | 8003 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Doodlebug™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 62.1 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 67.57592452192779 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.13690706481680898 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.07899162854084164 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1107.371 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 35.83 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 336.73426795672486 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6525682960672377 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3949581427042082 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.78740157480315 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.78740157480315 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.393700787401575 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5518.086 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 179.15 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.147 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.274 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.137 M |
| Consumer - Item Quantity | 5 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1351.5184904385558 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.7381412963361798 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5807144198655723 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22147.42 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.242 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.717 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.295 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 106486.43344530783 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 207.23452645378492 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 101.10840268322856 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.745 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 45.862 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Item Quantity | 1280 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review

