3M™ Doodlebug™ Utility Pad, 8440, 4-5/8 in x 10 in, White, 2500/Case
White utility pads safely cleans ceramic tile, glass, and fiberglass, and will remove scuff marks from floors without dulling the finish.
Special Price
$4,754.53
Regular Price
$5,593.56
| UPC | 00048011591612 |
|---|---|
| 3M ID | 7010340279 |
| Packaging | Pallet |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Buffs glass, ceramic-tile walls, floors and swimming pools
- Can be used dry or with water and detergents
- Pads fits 3M™ Doodlebug™ Pad Holders and 3M™ Doodlebug™ Handblock Pad Holders.
- High quality
- Similar in material and construction to the 3M White Burnish Pad
| 3M ID | 7010340279 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Doodlebug™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 9.072 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.159 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.75 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 39.29929119700759 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.020000336425412095 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.020000336425412095 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.85 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.625984251968504 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.644 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.072 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.159 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 11.75 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 107547.75230022901 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 499.999592144815 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 50.00084106353024 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 56.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 47.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 40.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1762391.9 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 226.796 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 22.68 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 143.51 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 119.38 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 102.87 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2500 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2500 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2500 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | PAL |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 107547.75230022901 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 499.999592144815 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 50.00084106353024 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 56.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.5 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1762391.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 22.68 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 143.51 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 119.38 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 102.87 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2500 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | PALT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


