3M™ Doodlebug™ Utility Pad, 8242, 4-5/8 in x 10 in, Blue, 20/Case
For medium duty cleaning and scrubbing. Fits 3M™ Doodlebug™ Pad Holder 6472 or 3M™ Doodlebug™ Handblock Pad Holder 6473.
Special Price
$53.94
Regular Price
$63.45
| UPC | 50048011080050 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002234 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- A medium-duty utility pad for cleaning and scrubbing sheet vinyl, vinyl tile, marble, terrazzo or concrete.
- Ideal for floors, baseboards and stairs.
- Can be hosed out using a pressure spray nozzle to remove soil. Pads can be soaked in detergent or diluted stripping solution to dissolve caked soil or finish prior to hosing out.
- Use both sides of pad.
- Rectangular shape allows scrubbing in hard-to-reach places like corners and stairwells
| 3M ID | 7000002234 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Doodlebug™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 34.473 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.75 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 46.255998023807074 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.07599995564299285 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.0759933417751273 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.625984251968504 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.758 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 34.47 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 11.75 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 336.73426795672486 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6375768622386659 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3799667088756365 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.393700787401575 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.78740157480315 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.78740157480315 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5518.086 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 172.35 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.137 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.274 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.147 M |
| Consumer - Item Quantity | 5 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1227.8201269000963 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.6786164855462626 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5189849864538065 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.551181102362206 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20120.367 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.215 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.689 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.268 M |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98797.44168937157 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 202.82528121008738 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 97.27235932121168 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.619 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 44.122 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1280 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review

