3M™ Doodlebug™ Pad Holder 6472 With Pads, 4 ea/Case
Each kit includes one 3M™ Doodlebug™ Pad Holder 6472, White Cleaning Pad 8440 and 3M™ Doodlebug™ Brown Scrub 'n Strip Pad 8541.
Special Price
$193.77
Regular Price
$227.97
| UPC | 50048011085420 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002232 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Each kit includes one 3M™ Doodlebug™ Pad Holder 6472, White Cleaning Pad 8440 and 3M™ Doodlebug™ Brown Scrub 'n Strip Pad 8541.
- 3M™ Doodlebug™ White Cleansing Pad 8440 buffs glass, ceramic-tile walls, floors and swimming pools. They can be used dry or with water and detergents.
- The 3M™ Doodlebug™ Brown Scrub 'N Strip Pad 8541 is used with detergent solutions to scrub hard surface floors and remove floor finish and wax from hard floor surfaces and baseboards.
- Pad holder has grippers that hold 4.625 in x 10 in 3M™ Doodlebug™ pads & swivels in all directions. The threaded socket attaches to any standard threaded U.S. broom handle (sold separately).
- Can be used with nearly any brand utility pad.
| 3M ID | 7000002232 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Default Category/Cleaning Supplies/Handled Brushes, Pads & Refills |
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Doodlebug™ |
| Type of Cleaning | Hard to Reach |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 10.12519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.748031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 286.897 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.718 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.06 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 192.29899877122588 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6324996163405482 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6000982776672368 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.748031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3151.216 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 272.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.718 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.06 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | HOLD |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 944.0732031070361 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.029151482420218 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.400834035193317 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15470.588 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.374 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.089 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | HOLD |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98980.51292165577 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 308.6471670588286 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 220.83704803059186 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.622 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 100.17 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Item Quantity | 368 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 368 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 92 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | HOLD |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 23 |
Write Your Own Review


