3M™ Doodlebug™ Introductory Kit, 1 Kit/Case
Kit includes one 3M™ Doodlebug™ Pad Holder 6472 plus five 3M™ Doodlebug™ White Cleansing Pads 8440 & 3M™ Doodlebug™ Brown Scrub 'N Strip Pads 8541.
Special Price
$96.50
Regular Price
$113.53
| UPC | 50048011050305 |
|---|---|
| 3M ID | 7010384740 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Kit includes one 3M™ Doodlebug™ Pad Holder 6472 plus five 3M™ Doodlebug™ White Cleasing Pads 8440 & 3M™ Doodlebug™ Brown Scrub 'N Stirp Pads 8541.
- 3M™ Doodlebug™ White Cleansing Pad 8440 buffs glass, ceramic-tile walls, floors and swimming pools. They can be used dry or with water and detergents
- 3M™ Doodlebug™ Brown Scrub 'N Strip Pad 8541 is used with detergent solutions to scrub hard surface floors and remove floor finish and wax from hard floor surfaces and baseboards
- Pad holder has grippers that hold 4.625 in x 10 in 3M™ Doodlebug™pads & swivels in all directions. The threaded socket attaches to any standard threaded U.S. broom handle (sold separately).
- Included five 3M™ Doodlebug™ White Cleansing Pads 8440 safely clean delicate surfaces
| 3M ID | 7010384740 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Doodlebug™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 771.1 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Unit of Use - Billing Unit | KIT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 754.1050672652526 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.6999845037075911 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.2599418283865753 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 12357.568 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 571.5 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 754.1050672652526 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.6999845037075911 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2599418283865753 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.95 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.839763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.009842519685039 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12357.568 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 771.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 571.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.653 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.533 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.425 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93854.51841769826 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 200.6206585882386 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 120.95441552511123 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.56968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.538 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 54.864 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.287 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 96 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


