3M™ Disc Retainer Nut 02618, 5/16 in x 5/8 in-11 Internal, 10 ea/Case
3M™ Disc Retainer Nut securely fastens a fiber disc to a disc pad hub or face plate for use with a rotary power tool. This nut is made to fit 3M disc hubs and face plates, but also fits fiber disc holders from other manufacturers.
Special Price
$7.79
Regular Price
$9.17
| UPC | 00051111510476 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120474 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Easy to Use
After placing the disc pad hub, disc pad face plate, and fibre disc onto the tool, the final step to secure these items is to tighten the 3M™ Disc Retainer Nut. Use a 1-1/4 inch spanner wrench with 1/4 inch pins to tighten the disc retainer nut on the spindle. Most spanner wrenches provided with pneumatic or electric tools will fit 3M™ Disc Retainer Nuts. Also available separately from 3M™, PN 06544 is an adjustable spanner wrench, which can be used to tighten 3M™ Disc Retainer Nuts.
- Securely fasten fiber discs to a grinder or sander spindles
- Compatible with 3M™ Disc Pad Hubs and face plates or any fiber disc holders with 5/8-11 or M14-2 threaded spindles
- Tighten using a 1-1/4 inch spanner wrench with 1/4 inch pins (sold separately)
- Different disc retainer nut lengths are available to attach 3M™ disc pad hubs, disc pad face plates, and fibre discs
| 3M ID | 7000120474 |
|---|---|
| Part number | 2618 |
| Keywords | fibre disc, replacement parts, Disc Pad |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Tool Parts & Accessories |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 31.751 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 15.000002440949764 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06999897286632048 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.051985001423194135 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 245.806 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 23.58 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | NUT |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 181.216110463717 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6999676824369864 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5198500142319413 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.566929133858268 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2969.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 317.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 235.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.116 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | NUT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100200.98780355041 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 293.2148087058872 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 196.5024235306251 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.642 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 89.132 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 3780 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3780 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 378 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | NUT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review

