3M™ Disc Pad Hub And Retainer Nut 28416, 2-1/2 in x M14-2 Internal, 1 ea/Case
3M™ Disc Pad Hub and Retainer Nut attach fiber discs to tools with M14-2 threaded spindles found on sanders and grinders typically sold in Europe. The disc pad hub has an M14-2 internal threaded metal insert that fits an M14-2 threaded spindle (where the spindle is 14 millimeters in diameter with 2 millimeter pitch).
Special Price
$23.35
Regular Price
$27.47
| UPC | 00051141284163 |
|---|---|
| 3M ID | 7000119302 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Disc Pad Hub enables operators to select face plates with four different levels of flexibility (soft, medium, hard and extra-hard). The disc pad hub holds a face plate firmly in position, and a center hole fiber disc is secured to the tool spindle with the retainer nut.
Disc pad hub and retainer nut has a M14-2 INT thread for use on grinders with M14-2 threaded spindle and can be used on all 3M Fiber Disc face plates. Use with 4-1/2 inch through 9 inch Fiber Discs with 7/8"/22mm center hole.
- M14-2 interior threaded metal insert fits grinders with M14-2 threaded spindle, typically sold in Europe and Latin America
- 63.5 mm hub (2-1/2") supports fiber disc face plates with diameters of 101mm (4"), 115mm (4-1/2"), 127mm (5"), 178mm (7"), and 229mm (9")
- Metal retainer nut securely fastens a fiber disc with a 22mm (7/8") center hole to a grinder/sander spindle
- Retainer nut is compatible with 32mm (1-1/4") spanner wrench with 6.5mm (1/4" pins)
- Face plates are sold separately
| 3M ID | 7000119302 |
|---|---|
| Part number | 28416 |
| Keywords | Disc Pad Hub, Disc Pad Retainer Nut, |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Threaded |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Retainer Nut |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Width Dimension | 2.5 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 1022.8 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.063 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Unit of Use - Billing Unit | KIT |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 95.9739950975965 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.2548880176269277 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1779130455831962 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1572.732 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 80.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | KIT |
| Unit of Use - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 95.9739950975965 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.2548880176269277 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.1779130455831962 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.4803149606299213 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.2204724409448815 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.2204724409448815 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1572.732 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1022.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 80.7 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.063 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.158 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.158 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83724.5768979727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1450.6416851764945 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 112.08521871741361 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.372 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 50.841 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 630 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 630 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 630 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 15 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


