3M™ Disc Pad Hub 88743, 2-1/2 in x 5/8 in-11 Internal For Short Shaft Tool, 10 ea/Case
3M™ Disc Pad Hub has an internal threaded metal insert that threads onto the shaft of a sander and grinder to hold a disc pad face plate and fiber disc in place.
Special Price
$29.23
Regular Price
$34.39
| UPC | 00051144887439 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120459 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Disc Pad Hub holds the face plate firmly in position to support a fiber disc with a 7/8 inch center hole, which is secured to the hub with a compatible retainer nut. The disc pad hub enables operators to select face plates with four different densities—Soft, Medium, Hard and Extra-Hard—offering the convenience of using a single power tool for multiple grinding applications. Face plates are sold separately.
- Threaded metal insert fits onto standard rotary sander or right angle grinder
- Rigid hub provides firm support for fiber disc face plate
- Versatile hub holds fiber disc face plates of all densities
- Disc pad hub only—disc pad face plates and fiber discs sold separately
- Various sizes available for different sized face plates
| 3M ID | 7000120459 |
|---|---|
| Part number | 88743 |
| Keywords | Disc Pad, rotary sander, right angle grinder |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Disc Pad Hub |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing, Surface Finishing |
| Color Family | Black |
| Net Weight (Imperial) | 2.55 lb |
| Net Weight (Metric) | 1156.66 g |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Retainer Nut |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 74.843 G |
| Base - Metric Height Dimension | 63.5 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.16500057088702794 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1649939570191624 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 25604.787 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 74.84 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 63.5 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 707.4419188208456 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.550086986692479 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.6499395701916237 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11592.896 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1156.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 748.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 117104.56491779126 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 352.7396194958041 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 207.89150399509586 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 57.874015748031496 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.919 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 94.298 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.47 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1260 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1260 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review

