3M™ Disc Pad Hub 86100, 4-1/2 in 5/8 in-11 internal, 10 ea/Case
3M™ Disc Pad Hub has an internal threaded metal insert that threads onto the shaft of a sander and grinder to hold a disc pad face plate and fiber disc in place.
Special Price
$19.96
Regular Price
$23.48
| UPC | 00051111603062 |
|---|---|
| 3M ID | 7010328336 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Disc Pad Hub holds the face plate firmly in position to support a fiber disc with a 7/8 inch center hole, which is secured to the hub with a compatible retainer nut. The disc pad hub enables operators to select face plates with four different densities—Soft, Medium, Hard and Extra-Hard—offering the convenience of using a single power tool for multiple grinding applications. Face plates are sold separately.
- Threaded metal insert fits onto standard rotary sander or right angle grinder
- Rigid hub provides firm support for fiber disc face plate
- Versatile hub holds fiber disc face plates of all densities
- Disc pad hub only—disc pad face plates and fiber discs sold separately
- Various sizes available for different sized face plates
| 3M ID | 7010328336 |
|---|---|
| Part number | 86100 |
| Keywords | Disc Pad, rotary sander, right angle grinder |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Threaded |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Retainer Nut |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 80.014 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 114.3 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.17640067446460794 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.17640067446460794 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.1 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 33183.805 MMQ |
| Consumer - Metric Net Weight | 80.014 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.54 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 114.3 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 711.5092734122476 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.749999961419104 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.7640067446460794 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.20984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.87992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11659.548 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1247.379 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 800.14 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.098 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.393 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.555 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79994.72022566093 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 249.9997960724075 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 141.120098647162 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.67992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1310878.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 64.011 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 100.787 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review

