3M™ Disc Pad Hub 45205L, 2-1/2 in 5/8 in-11 internal, 20 ea/Case
3M™ Disc Pad Hub has an internal threaded metal insert that threads onto the shaft of a sander and grinder to hold a disc pad face plate and fiber disc in place.
Special Price
$19.57
Regular Price
$23.02
| UPC | 00051141286266 |
|---|---|
| 3M ID | 7010326831 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Disc Pad Hub holds the face plate firmly in position to support a fiber disc with a 7/8 inch center hole, which is secured to the hub with a compatible retainer nut. The disc pad hub enables operators to select face plates with four different densities—Soft, Medium, Hard and Extra-Hard—offering the convenience of using a single power tool for multiple grinding applications. Face plates are sold separately.
- Threaded metal insert fits onto standard rotary sander or right angle grinder
- Rigid hub provides firm support for fiber disc face plate
- Versatile hub holds fiber disc face plates of all densities
- Disc pad hub only—disc pad face plates and fiber discs sold separately
- Various sizes available for different sized face plates
| 3M ID | 7010326831 |
|---|---|
| Part number | 45205L |
| Keywords | Disc Pad, rotary sander, right angle grinder |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Threaded |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Retainer Nut |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 77.111 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 30.250019161455647 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.17000065499338096 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.09260076398551413 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 495.709 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 42.003 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 511.40204248912437 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.7019978973632206 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.8520152797102827 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.2996062992125985 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8380.378 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1679.198 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 840.06 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.764 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.001 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90921.60133139163 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 496.99910075647875 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 233.35489527744923 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.1 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1489938.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 105.848 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.554 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review

