3M™ Disc Pad Hub 45205, 2-1/2 in x 5/8 in-11 Internal, 10 ea/Case
3M™ Disc Pad Hub has an internal threaded metal insert that threads onto the shaft of a sander and grinder to hold a disc pad face plate and fiber disc in place.
Special Price
$21.00
Regular Price
$24.71
| UPC | 00051144452057 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120398 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Disc Pad Hub holds the face plate firmly in position to support a fiber disc with a 7/8 inch center hole, which is secured to the hub with a compatible retainer nut. The disc pad hub enables operators to select face plates with four different densities—Soft, Medium, Hard and Extra-Hard—offering the convenience of using a single power tool for multiple grinding applications. Face plates are sold separately.
- Threaded metal insert fits onto standard rotary sander or right angle grinder
- Rigid hub provides firm support for fiber disc face plate
- Versatile hub holds fiber disc face plates of all densities
- Disc pad hub only—disc pad face plates and fiber discs sold separately
- Various sizes available for different sized face plates
| 3M ID | 7000120398 |
|---|---|
| Part number | 45205 |
| Keywords | Disc Pad, rotary sander, right angle grinder |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Threaded |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Color Family | Black |
| Net Weight (Imperial) | 0.17 lb |
| Net Weight (Metric) | 77.11 g |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Retainer Nut |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 77.111 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 30.250019161455647 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.17000065499338096 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1699984503707591 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 495.709 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 77.11 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 707.4419188208456 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.9499887090252421 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.6999845037075911 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.89763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11592.896 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 884.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 771.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 117104.56491779126 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 279.9870729747945 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 214.1989293162052 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 57.874015748031496 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.919 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 97.159 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.47 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1260 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1260 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review

