3M™ Disc pad Hub 28476, 2-1/2 in x 5/8 in-11 Internal Low Profile, 10 ea/Case
3M™ Disc Pad Hub has an internal threaded metal insert that threads onto the shaft of a sander and grinder to hold a disc pad face plate and fiber disc in place.
Special Price
$21.51
Regular Price
$25.31
| UPC | 00051141284767 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045288 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Disc Pad Hub holds the face plate firmly in position to support a fiber disc with a 7/8 inch center hole, which is secured to the hub with a compatible retainer nut. The disc pad hub enables operators to select face plates with four different densities—Soft, Medium, Hard and Extra-Hard—offering the convenience of using a single power tool for multiple grinding applications. Face plates are sold separately.
- Threaded metal insert fits onto standard rotary sander or right angle grinder
- Rigid hub provides firm support for fiber disc face plate
- Versatile hub holds fiber disc face plates of all densities
- Disc pad hub only—disc pad face plates and fiber discs sold separately
- Various sizes available for different sized face plates
| 3M ID | 7000045288 |
|---|---|
| Part number | 28476 |
| Keywords | Disc Pad, rotary sander, right angle grinder |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Threaded |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Color Family | Black |
| Net Weight (Imperial) | 1.68 lb |
| Net Weight (Metric) | 762.03 g |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Retainer Nut |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 11 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.62480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 56.699 G |
| Base - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.587 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.35 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 17.1820894822892 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.12499989803620373 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.07938846061277442 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 11.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.6248031496062992 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 281.564 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 36.01 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 1.587 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 6.35 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 508.73298596990895 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.6759541171294394 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7938846061277441 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.574803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8336.64 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 760.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 360.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.167 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.312 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 240.30386578151655 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 100.03034222114451 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 45.373 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1260 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1260 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review

