3M™ Disc Pad Hub 28442, 2-1/2 in 3/8 in-24 Internal For Short Shaft Tool, 10 ea/Case
3M™ Disc Pad Hub has an internal threaded metal insert that threads onto the shaft of a sander and grinder to hold a disc pad face plate and fiber disc in place.
Special Price
$23.33
Regular Price
$27.45
| UPC | 00051141284422 |
|---|---|
| 3M ID | 7000144106 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Disc Pad Hub holds the face plate firmly in position to support a fiber disc with a 7/8 inch center hole, which is secured to the hub with a compatible retainer nut. The disc pad hub enables operators to select face plates with four different densities—Soft, Medium, Hard and Extra-Hard—offering the convenience of using a single power tool for multiple grinding applications. Face plates are sold separately.
- Threaded metal insert fits onto standard rotary sander or right angle grinder
- Rigid hub provides firm support for fiber disc face plate
- Versatile hub holds fiber disc face plates of all densities
- Disc pad hub only—disc pad face plates and fiber discs sold separately
- Various sizes available for different sized face plates
| 3M ID | 7000144106 |
|---|---|
| Part number | 28442 |
| Keywords | Disc Pad, rotary sander, right angle grinder |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Disc Pad Hub |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Retainer Nut |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 104.326 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 13.97 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 7.562489534427888 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2299994596469954 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.09303507464201834 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 123.927 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 42.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.97 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 511.779291275118 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.6018956183059254 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.9303507464201833 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8386.56 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1180.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 422.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 363.76273260504803 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 117.2241940489431 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 53.172 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1260 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1260 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review


