3M™ Disc Pad Holder 918, 8 in x 5/16 in x 3/8 in x 5/8 in-11 Internal, 1 ea/Case
3M™ Disc Pad Holders allow you to quickly and easily change Scotch-Brite™ abrasive discs during multi-step projects. Available in a range of sizes, foam densities and attachment options, so you can find the perfect holders for your grinding and sanding projects.
Special Price
$37.66
Regular Price
$44.31
| UPC | 00048011094519 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120891 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Disc Pad Holders have a center hole with internal threads—choose the thread size that matches the external thread size of your right angle grinder. T-shaped hooks securely hold a surface conditioning disc and provide quick and easy disc attachment, removal, and re-attachment. The hook-and-loop feature enables the disc to be used and re-used for the extent of the abrasive life. Discs are sold separately.
Scotch-Brite™ surface conditioning discs and light grinding/blending products (sold separately) deburr, clean, blend, and finish a wide variety of materials. Using surface conditioning products with a 3M disc pad holder generates finishes suitable for paint.
- Allows quick and easy disc attachment and removal for multi-step processing
- Options available for right angle grinders and random orbital sanders
- Choose from solid or foam surfaces for custom sanding and grinding control
- Available with or without built-in shanks
| 3M ID | 7000120891 |
|---|---|
| Part number | 918 |
| Keywords | Disc Pad, Grinding, random orbital sanders |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Hook & Loop |
| Application | Grinding |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.375 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 9.525 mm |
| Color Family | White |
| Material | Rubber |
| Net Weight (Imperial) | 0.63 lb |
| Net Weight (Metric) | 285.76 g |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Regular |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 8.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 283.9 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.203 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 135.82963976951575 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6258923623428675 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3549442421176529 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2225.849 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 161.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | HOLD |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 135.82963976951575 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6258923623428675 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3549442421176529 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 1.6141732283464567 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.173228346456693 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.173228346456693 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2225.849 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 283.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 161.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.041 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.233 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.233 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | HOLD |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 359.35348736135046 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 184.57100590117952 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 83.72 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | HOLD |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 26 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


