3M™ Disc Kut 1430, 3 in, 36, 80 ea/Case
| UPC | 00051131014305 |
|---|---|
| 3M ID | 7010328870 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed for grinding and polishing, the 3M™ Diamond Polishing PSA Cloth Disc 656WY can tackle tough materials like ceramics, tungsten and chrome carbides and composites. In 3,000, 8,000 and 50,000 mesh grades, a wide range of surface finishes are achievable on various different hard to grind substrates and applications. The flexible, J-weight cloth provides a durable, consistent backing for polishing on and around contoured surfaces.
Use Wet for Finer Finish and Longer Abrasive LifeAchieve optimum results when you use this diamond abrasive disc with a coolant. Coolant is a desirable component of diamond polishing, since it efficiently cools both the work and the abrasive. Additionally, coolant will remove swarf and prolong abrasive life.
Press On, Peel Off3M designed this diamond abrasive disc with a pressure sensitive adhesive (PSA) to make tool attachment swift and easy. The PSA backing adheres like a sticker, so operators can secure the abrasive to a tool by applying light pressure. Swift tool attachment helps enhance productivity and throughput.
ApplicationsThe 3M™ Diamond Polishing PSA Cloth Disc 656WY is used on hard-to-finish materials, including thermal spray parts, ceramics, composites, HVOF coatings, chilled iron and non-ferrous metal.
- Trim down and refresh discs to add life and efficiency and save on wasted materials
- Grind with more volume and in hard-to-reach areas
- Make quick changes with a handy 3” diameter that adapter connects 3M™ Disc Kut-Down™ abrasive discs to handheld grinders
- Use with Kut-Down™ Disc Adapter, 3”, PN 05533
- Use for paint removal and metal grinding
- Maintain stability at high temperatures with heat-resistant resin finish
- Add speed cut-rate and long life with aluminum oxide discs
| 3M ID | 7010328870 |
|---|---|
| Part number | 1430 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Fibre Grinding Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Thickness (Metric) | 0.0 NP |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Grit | 36 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 26.65 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 11.555212086802126 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.05875319287226988 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.057981574954622805 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 189.356 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 26.3 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 231.1047299259953 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1750638574453975 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.159631499092456 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.5039370078740157 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.755905511811024 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.503937007874017 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3787.128 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 526.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.9 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.7 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.6 CM |
| Consumer - Item Quantity | 20 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 924.4189197039811 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.70025542978159 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.638525996369824 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15148.512 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.132 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.104 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 80 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 80 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 368.17197784874554 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 324.6968197458877 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 147.28 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 5600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 70 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |

