3M™ Disc Back-up Pad Ribbed, 88655, Extra Hard, Red, 4-1/2 in, One Piece, 10 ea/Case
| UPC | 00638060886557 |
|---|---|
| 3M ID | 7100258731 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For optimal abrasive performance, it’s important to choose the right disc back-up pad for your application. This 3M™ Disc Back-up Pad is ribbed around the entire face, which increases unit pressure when grinding. This extra pressure helps optimize fracturing of the 3M Precision-Shaped Grain in our 3M™ Cubitron™ II Fibre Discs, leading to improved cutting speed and product life.
Added Stiffness for Heavy GrindingMatch your disc back-up pad to your application: for lighter grinding and finishing applications, choose a disc pad with a lighter density. For heavy grinding with coarse grade discs, choose our 3M™ Disc Back-up Pad Ribbed. The extra hard, stiff density of this upgraded back-up pad is the ideal solution when beveling and grinding large welds.
The Full System Advantage3M™ Disc Back-up Pad Ribbed is part of a complete right angle system. When you combine this upgraded disc back-up pad with 3M™ Cubitron™ II Fibre Discs or select Scotch-Brite™ Abrasives, and a 3M™ Pneumatic Angle Grinder, you’re setting yourself up for a new level of productivity. When used together, the effectiveness of each component is enhanced to provide optimal abrasive performance — including abrasive life, cut-rate and consistency.
- One-piece design for added convenience
- Extra-hard face plate designed to get the most out of your coarse grade fibre discs
- Ribbed face plate designed to increase unit pressure
- Low-profile design will fit most tools and guards
- Spacers allow for easy height adjustment
- Simple one-piece design means a lower price, fewer lost parts and easier ordering than two-piece face place and disc hub
- Compatible with TN quick-change attachment systems
- Threaded design allows for easy, secure attachment to tool
- Recommended for best performance with 3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982CX Pro and 3M™ Pneumatic Angle Grinder
- Can be used with some nonwoven Scotch-Brite™ Abrasives
- Available in 4.5”, 5” and 7” diameters to accommodate corresponding fibre disc diameter
| 3M ID | 7100258731 |
|---|---|
| Part number | 88655 |
| Keywords | 88655 |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Disc Pad Hub |
| Application | Grinding |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.62480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.606299213 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.87480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 125.2 G |
| Base - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.7 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 2.222 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 18.636102232834386 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.27601875225546674 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.13205689504874166 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.624803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.606299212598425 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.8748031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 305.391 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 59.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.7 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 2.222 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 299.87067848151446 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.002034624171478 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.3205689504874167 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.511811023622047 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.141732283464567 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4914.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1361.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 599.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98797.44168937157 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 857.5981998991738 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 359.19475453257735 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.619 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 162.928 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2720 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2720 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 272 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 34 |


