3M™ Die Grinder 20240, 1 HP 1/4 in Collet 8,000 RPM, 1 ea/Case
| UPC | 00051141202402 |
|---|---|
| 3M ID | 7100142324 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A die grinder is a handheld power tool that runs spindle-mounted abrasives such as coated abrasives or nonwoven surface conditioning abrasives. Typical coated abrasive products that you can run on a die grinder include cartridge rolls for reaching tight corners and crevices, cross pads for sanding small internal diameters, and spiral bands and flap wheels for sanding and polishing contours. Scotch-Brite™ surface conditioning products typically used include radial bristle discs, combination wheels, and cross buffs for removing rust and debris from internal diameters of small cylinders. These are just a few of a multitude of 3M™ abrasive products that can be run on a die grinder.
In addition, this tool features numerous upgrades that can improve the tool's useful lifespan. A fully machined steel motor housing adds strength and durability in rough applications, while wrench flats and an overhose interface allow for easier maintenance and compatibility with accessories. These features work together to make this a tool that you can rely on every day.
- Straight shaft die grinder designed to grind in hard to reach areas
- 1 hp motor easily handles heavyweight applications such as stock removal
- Fully machined steel motor housing provides strength and durability
- Wrench flats and overhose interface allow easier maintenance and compatibility with accessories
| 3M ID | 7100142324 |
|---|---|
| Part number | 20240 |
| Keywords | Die Grinder, stock removal, Gripping Material |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Grinders |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Polishing, Surface Preparation |
| Net Weight (Imperial) | 3.19 lb |
| Net Weight (Metric) | 1.45 kg |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Weight Pound (kg) | 2.06 (.93) |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1564.894 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 429.97922019466085 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.450000713195418 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.8169984428970882 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7046.097 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1277.769 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 429.97922019466085 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.450000713195418 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.8169984428970882 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.437795275590551 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7046.097 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1564.894 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1277.769 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.75 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.892 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 594.0002914952031 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 456.35467810007475 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.61417322834646 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 206.999 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.184 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 162 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 162 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 162 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |


