3M™ Diamond Metal Bond PSA Disc 6MB8, 220 Mesh, 8 in x NH, Die 800L
| UPC | 00051144779604 |
|---|---|
| 3M ID | 7010299233 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Diamond Metal Bond PSA Disc 6MB8 is engineered by electroplating applying micron graded diamond mineral to a flat brass plate. It's a process that helps apply the mineral uniformly to abrasive products, which, in turn, contributes to improved cutting action throughout the abrasive's life. Abrasive micron grades includes 6, 15, 30, 45, 220 and mesh grades 220 and 100.
Recommended ApplicationsUse 3M™ Diamond Metal Bond PSA Disc 6MB8 for flat lapping, metallurgical testing, sharpening carbide tools, gem faceting, grinding glassy materials that generate erosive swarf, and flat lapping applications that in that require superior surface finishes and for projects that need good precision and control.
PSA BackingAside from selecting micron-graded diamond mineral, 3M™ Diamond Metal Bond PSA Disc 6MB8 features a pressure-sensitive adhesive (PSA) backing to help operators effectively secure the disc to their machinery. Altogether, 3M™ Diamond Metal Bond PSA Disc 6MB8 is great for projects with close tolerances, helping deliver fine finishes and workpiece refinement.
- Pressure-sensitive adhesive (PSA) backing for easy attachment to machine or support plate
- Micron-graded diamond mineral cuts sharp but delivers fine finishes
- May be used on a variety of substrates, including ceramic
- Evenly-spaced mineral helps remove workpiece imperfections at a consistent, controlled rate
- Good for lapping, finishing, polishing
| 3M ID | 7010299233 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Diamond Metal Bond PSA Disc, 3M PSA Disc, diamond abrasive disc, micron-graded diamond, lapping disc, flat lapping, fine finishing, pressure-sensitive adhesive, metallurgical testing, carbide tools sharpening, gem faceting, grinding glassy materials, surface finishes, precision control, abrasive products, woodworking, metalworking, manufacturing. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Metal Bond Discs |
| Abrasive Material | Diamond |
| Application | Finishing, Grinding, Polishing |
| Backing Material | Metal |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 6MB8 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 680.389 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.908 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 31.242 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.892 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 1229.5079216142685 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.5000009810570667 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.200000343921129 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.2 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 12.3 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.8 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 20148.025 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 544.311 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.908 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 31.242 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 24.892 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DISC |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |


