3M™ Detailing Squeeze Bottle, 37720, 12 fl oz, 24 per case
| UPC | 00051131377202 |
|---|---|
| 3M ID | 7000028397 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Originally developed to help dispense and preserve the integrity of 3M™ polishes, the 3M™ Detailing Squeeze Bottle is ideal for auto body repair specialists to cost-effectively store and dispense a variety of compounds. Suitable for materials commonly used in auto body repair and maintenance such as polishes, glazes and liquid wax, the bottle is made from high density polyethylene which is fluorinated to a Fluoro-Seal Level 3 or a NAMPAC "Ultra High Level" or equivalent. This material resists paneling and chemical permeation, prevents the loss of compound weight and resists the absorption of color or odor, allowing technicians to store polishes and compounds in the bottle and keep them conveniently on hand.
At the same time the Detailing Squeeze Bottle is flexible and allows for easy dispensation of product with a simple squeeze. A spout top twists off for easy refills. A red cap keeps contaminants away from compounds and prevents spillage.
- Ideal for auto body shops – originally developed to preserve integrity of 3M™ polishes
- Fluorinated to reduce permeation, discoloration and paneling
- Easy "ketchup bottle” style squeeze dispensation
- Convenient 12-ounce size is easy to hold and use
- Safe, long-lasting and cost-effective squeeze bottle for auto shop polishes and compounds
| 3M ID | 7000028397 |
|---|---|
| Part number | 37720 |
| Keywords | 37720 |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Bottles & Dispensers |
| Mounting Type | Portable |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 7.15 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.45 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.448818898 |
| Base - Metric Gross Weight | 27.216 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.161 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.223 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.22 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 42.899692098596795 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.060001009276236285 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05202909387563111 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.15 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.45 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.4488188976377954 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.703 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 23.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.161 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.223 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.22 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1108.1052713286529 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.099903047310959 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2486982530151467 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.244094488188976 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.118110236220472 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.118110236220472 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18158.592 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 952.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 566.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83663.55315387796 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 165.3466966386582 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 74.92189518090879 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.371 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 33.984 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

