3M™ Cylinder Adhesive Hose Swivel, 1/case
| UPC | 00048011619927 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121610 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A convenient hook molded into the top provides easy storage and allows the applicator to be hung briefly during use, as needed. Proper spray patterns provide uniform coverage and consistent drying times to help keep projects moving forward. The precision machined spray tip included with the applicator produces a variable spray pattern by adjusting the trigger lock nut.
The 3M™ Cylinder Adhesive Applicator comes with the standard 9501 spray tip and is an integral part of the cylinder spray adhesive system. Each cylinder is self-contained, pressurized and ready for immediate use. Available in a variety of sizes, they're portable and require minimal equipment investment and maintenance. Their optimized spray patterns cut waste and maximize adhesive coverage. 3M has a complete line of innovative sprayable adhesives that support a wide range of industrial applications, from aerospace to woodworking.
- Spray gun dispenses adhesive in a controlled pattern
- Trigger guard prevents accidental discharge of adhesive and adjusts output
- Easy attachment and removal with an adjustable wrench
- Includes 3M™ Cylinder Adhesive Spray Tip
| 3M ID | 7000121610 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Adhesive Applicators > Manual Applicators |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.485 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 90.22482611894358 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.0692419715966563 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.7010699937479107 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1478.52 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.318 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 90.22482611894358 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.0692419715966563 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7010699937479107 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.724409448818897 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 4.3700787401574805 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.3700787401574805 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1478.52 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 0.485 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.318 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 11.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 895.076784470603 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 567.8666949358077 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 257.58 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 810 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | ENV |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |

