3M™ Cylinder Adhesive Applicator EX with 18 in Extension Standard Output, Includes Cylinder Adh 9501 Spray Tip, 1/case
| UPC | 00051115257797 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046662 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A convenient hook molded into the top provides easy storage and allows the applicator to be hung briefly during use, as needed. Proper spray patterns provide uniform coverage and consistent drying times to help keep projects moving forward. The precision machined spray tip included with the applicator produces a variable spray pattern by adjusting the trigger lock nut.
The 3M™ Cylinder Adhesive Applicator comes with the standard 9501 spray tip and is an integral part of the cylinder spray adhesive system. Each cylinder is self-contained, pressurized and ready for immediate use. Available in a variety of sizes, they're portable and require minimal equipment investment and maintenance. Their optimized spray patterns cut waste and maximize adhesive coverage. 3M has a complete line of innovative sprayable adhesives that support a wide range of industrial applications, from aerospace to woodworking.
- Spray gun dispenses adhesive in a controlled pattern
- Trigger guard prevents accidental discharge of adhesive and adjusts output
- Easy attachment and removal with an adjustable wrench
- Includes 3M™ Cylinder Adhesive Spray Tip
| 3M ID | 7000046662 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Adhesive Applicators > Manual Applicators |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1976.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 854.1676532171962 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.356334300773181 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.343497025754644 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 13997.3 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 609.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DVCE |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 854.1676532171962 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.356334300773181 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.343497025754644 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.7401574803149606 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 27.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.346456692913385 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13997.3 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1976.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 609.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.095 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.695 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.212 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DVCE |
| Shipper - Item Unit | DVCE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 385.80895882353576 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 103.44971190763195 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 46.924 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 77 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 77 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 77 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DVCE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |

