3M™ Cut-Off Wheel Tool 28771, 4 in 1 HP 19,000 RPM, 1 ea/Case
| UPC | 00051141287713 |
|---|---|
| 3M ID | 7100106790 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Cut-Off Wheel Tool has been engineered for operator comfort in demanding metal cutting applications, featuring 3M™ Gripping Material on the grip for a secure hold and enhanced control with less effort. A 360°; rotatable safety guard provides maximum surface visibility and a safety lever throttle helps prevent accidental starting.
In addition, this tool features numerous upgrades that can improve the tool's useful lifespan. A fully machined steel motor housing adds strength and durability in rough applications, while wrench flats and an overhose interface allow for easier maintenance and compatibility with accessories. These features work together to make this a tool that you can rely on every day.
Always Work SafeFor optimal safety, operators should always read and follow manual safety instructions and ensure the tool's operating speed does not exceed the maximum RPM imprinted on the tool. It is always recommended that while using the tool, operators stand on a solid floor, in a secure position with a firm grip and footing. Be aware that the tool can develop a torque reaction. Never use cut-off wheels that have a Max RPM less than the RPM rating marked on the tool. Never operate the tool with the guard removed.
- 3M™ Cut-Off Wheel Tool delivers a fast, smooth cut when used with 3M™ Cut-Off Wheels (sold separately)
- 1 hp motor easily handles cutting through everything from sheet metal to oversized bolts
- Fully machined steel motor housing provides strength and durability
- 3M™ Gripping Material provides a secure hold
- Repositionable guard provides maximum surface visibility
- Wrench flats and overhose interface allow easier maintenance and compatibility with accessories
| 3M ID | 7100106790 |
|---|---|
| Part number | 28771 |
| Keywords | Die Grinder, stock removal, Gripping Material |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Power Tools > Power Grinders |
| Application | Cutting, Grinding |
| Net Weight (Imperial) | 4.56 lb |
| Net Weight (Metric) | 2.07 kg |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Weight Pound (kg) | 4.56 (2.07) |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2066.113 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 429.97922019466085 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.55499945909584 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.739999793206398 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7046.097 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1242.843 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 429.97922019466085 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.55499945909584 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.739999793206398 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.437795275590551 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7046.097 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2066.113 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1242.843 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.75 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.892 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 788.9991623977273 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 443.8809233056544 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 201.341 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.44 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 162 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 162 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 162 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |

