3M™ Cubitron™ II Stikit™ Film Disc Roll 775L, 150+, 5 in x NH, Die 500X, 100 Discs/Roll, 4 Rolls/Case
| UPC | 00076308642761 |
|---|---|
| 3M ID | 7100067206 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
These discs are ideal for a broad range of applications focused primarily on stock removal, and are effective on a wide variety of substrates, including metals, composites, gelcoat, and whitewood. The film backing offers greater tear resistance than paper discs, for additional durability and edge retention. For best results, pair with 3M™ Elite Random Orbital Sanders.
3M™ Stikit™ system eliminates the time-consuming task of applying adhesive to the disc backing. These high-quality, coated abrasive products come ready to use with a pressure sensitive adhesive coating on the backside so that attaching them to your disc pad is as simple as pressing on a sticker. And because the adhesive is pressure sensitive, the disc can be peeled off of the disc pad just as easily, leaving a clean surface for your next disc. A Stikit™ disc must be pressed onto a Stikit backup pad (also called a disc pad and sold separately) that is attached to a disc sander, random orbital sander, or stationary disc sander.
- Revolutionary 3M Precision Shaped Grain technology provides fast cut and long life
- Cuts up to 2x as fast as conventional abrasives
- Film backing for greater tear resistance and edge retention
- Ideal for a wide variety of substrates and applications focused primarily on stock removal
- 3M™ Stikit™ attachment makes changing discs fast and easy
| 3M ID | 7100067206 |
|---|---|
| Keywords | Cubitron, Cubitron 2, Cubitron, Cubitron 2, PSA disc, 775L |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Backing Material | Film |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Purple |
| Grit | 150+ |
| Product Color | Purple |
| Product Number | 775L |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Cubitron™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6.125 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.502 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 155.575 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 82.55 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 82.55 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 64.69529868193595 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1067205561680855 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1067205561680855 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.125 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1060.166 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.502 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 155.575 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 82.55 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 82.55 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 440.3540499994386 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.89867146574798 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.426882224672342 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.3700787401574805 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.755905511811024 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7216.11 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.222 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.008 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.111 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.33 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.197 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89338.76135468806 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 872.9996935354094 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 756.9968604189704 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.37007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.464 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 343.368 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.127 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 684 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 684 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 171 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 19 |


