3M™ Cubitron™ II Stikit™ Film Disc 775L, 87337, 5 in x NH, 80+ to 220+, 20 Packs/Case, Multi-pack
| UPC | 00051125873376 |
|---|---|
| 3M ID | 7010363665 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
These discs are ideal for a broad range of applications focused primarily on stock removal, and are effective on a wide variety of substrates, including metals, composites, gelcoat, and whitewood. The film backing offers greater tear resistance than paper discs, for additional durability and edge retention. For best results, pair with 3M™ Elite Random Orbital Sanders.
3M™ Stikit™ system eliminates the time-consuming task of applying adhesive to the disc backing. These high-quality, coated abrasive products come ready to use with a pressure sensitive adhesive coating on the backside so that attaching them to a disc pad is as simple as pressing on a sticker. And because the adhesive is pressure sensitive, the disc can be peeled off of the disc pad just as easily, leaving a clean surface for the next disc. A Stikit™ disc must be pressed onto a Stikit™ backup pad (also called a disc pad and sold separately) that is attached to a disc sander, random orbital sander, or stationary disc sander.
- Revolutionary 3M Precision Shaped Grain technology provides fast cut and long life
- Cuts up to 2x as fast as conventional abrasives
- Film backing for greater tear resistance and edge retention
- Ideal for a wide variety of substrates and applications focused primarily on stock removal
- Stikit™ attachment makes changing discs fast and easy
| 3M ID | 7010363665 |
|---|---|
| Keywords | Cubitron, Cubitron 2, Cubitron, Cubitron 2, PSA disc, 775L |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Sanding |
| Backing Thickness (Imperial) | 3.0 mil |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Purple |
| Grit | Assorted |
| Product Color | Purple |
| Product Number | 775L |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Cubitron™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 5.125 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.12480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 108.862 G |
| Base - Metric Height Dimension | 130.175 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 130.17 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.71066934259853 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.23999962785970144 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.18000082320608699 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.125 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.124803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.323 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 81.647 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 130.175 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 130.17 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 674.519975024202 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.179998949276858 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.60001646412174 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11053.402 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2349.608 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1632.94 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.542 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.336 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98380.80207656478 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 687.9987862229693 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 453.6011044453856 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1612172.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 205.75 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 123.952 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |


