3M™ Cubitron™ II Stikit™ Film Disc 775L, 77553, 80+ to 220+, 6 in x NH, Die 600Z, 20 Packs/Case, Multi Pack
| UPC | 00638060775530 |
|---|---|
| 3M ID | 7100233525 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
These discs are ideal for a broad range of applications focused primarily on stock removal, and are effective on a wide variety of substrates, including metals, composites, gelcoat, and whitewood. The film backing offers greater tear resistance than paper discs, for additional durability and edge retention. For best results, pair with 3M™ Elite Random Orbital Sanders.
3M™ Stikit™ system eliminates the time-consuming task of applying adhesive to the disc backing. These high-quality, coated abrasive products come ready to use with a pressure sensitive adhesive coating on the backside so that attaching them to a disc pad is as simple as pressing on a sticker. And because the adhesive is pressure sensitive, the disc can be peeled off of the disc pad just as easily, leaving a clean surface for the next disc. A Stikit™ disc must be pressed onto a Stikit™ backup pad (also called a disc pad and sold separately) that is attached to a disc sander, random orbital sander, or stationary disc sander.
- Revolutionary 3M Precision Shaped Grain technology provides fast cut and long life
- Cuts up to 2x as fast as conventional abrasives
- Film backing for greater tear resistance and edge retention
- Ideal for a wide variety of substrates and applications focused primarily on stock removal
- Stikit™ attachment makes changing discs fast and easy
| 3M ID | 7100233525 |
|---|---|
| Keywords | Cubitron, Cubitron 2, Cubitron, Cubitron 2, PSA disc, 775L |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Film Discs |
| Grit | Assorted |
| Product Number | 775L |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Cubitron™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 156.489 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.557 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.557 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 1.905 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 28.13487516738813 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3449991894704931 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2899982643006098 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 461.048 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 131.541 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.557 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.557 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 1.905 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1142.2259655542932 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.4179995576204245 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.799965286012196 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18717.73 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3364.748 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2630.82 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.622 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.052 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.606 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85067.0992680568 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 485.9980338734534 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 347.99747623620743 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.394 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 157.849 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 107.188 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


