3M™ Cubitron™ II Paper Sheet 732U, 180+ C-weight, 2 in x 30 in, 10/Bag, 50 ea/Case
3M™ Cubitron™ II Paper Sheet 732U features 3M Precision Shaped Ceramic Grain, a revolutionary advancement in abrasive technology. The triangular shaped ceramic mineral is designed to slice through the substrate, rather than gouging or “plowing” like conventional abrasives, resulting in a disc that lasts up to 4x as long as conventional abrasives.
Special Price
$2.72
Regular Price
$3.20
| UPC | 00638060766804 |
|---|---|
| 3M ID | 7100226938 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Now available from grades 80+ through 1000+, these sheets are designed for a wide array of substrates and applications,providing flexibility and versatility in use. The sheets are effective for a broad range of tasks from stock removal to fine finishing on various substrates, including metals, paint coatings, composites, gelcoat, and different types of wood. The C-weight paper backing offers flexibility and is suitable for sanding applications where edge retention is not the main concern.
- WIDE VARIETY OF APPLICATIONS: Versatile sheets are effective for a broad range of tasks from stock removal to fine finishing on various substrates
- WORKS WELL ON MANY SURFACES: Suitable for use on metals, paint coatings, composites, gelcoat, and different types of wood
- REVOLUTIONARY GRAIN DESIGN: 3M Precision-Shaped Grain technology lasts up to 4x as long as conventional abrasives
- AVAILABLE IN A WIDE RANGE OF GRADES: Choose from grades between 80+ and 1000+ to match your specific application
- FLEXIBLE BACKING: Strong C-weight paper backing offers flexibility and is suitable for sanding applications where edge retention is not the main concern
| 3M ID | 7100226938 |
|---|---|
| Keywords | Cubitron, Cubitron 2, 732U, Paper Sheet |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Blending, Finishing, General Purpose Sanding, Sanding, Surface Finishing |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | C Weight |
| Grit | 180+ |
| Product Number | 732U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Cubitron™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Length Dimension | 30.0 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 2.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 22.38 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.762 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.05 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 6.757830444794748 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.0493394542769756 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.027998707297479452 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 110.741 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 12.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Consumer - Billing Unit | SH |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 179.99996826765306 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4399985828685787 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2799870729747945 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 30.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2949.671 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 127.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 76.2 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | SHTS |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 337.8934749995484 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.466999169320242 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.3999353648739727 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.812992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 31.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.8748031496062993 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5537.082 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1119.012 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 635.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 7.145 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 78.74 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.842 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100750.201500403 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 587.9993087185306 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 313.58552173176986 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.651 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 142.24 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 127.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 11200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 11200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | SHTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 16 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review


