3M™ Cubitron™ II Hookit™ File Sheet 737U, 34492, 80+, 69 mm x 419 mm, 25 Sheets/Carton, 4 Cartons/Case
| UPC | 00051131344921 |
|---|---|
| 3M ID | 7100152689 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M developed 3M™ Cubitron™ II Hookit™ File Sheets 737U for superior cut and long life during key stages in auto body repair. They feature 3M™ Precision-Shaped Grain technology — triangular-shaped, electrostatically oriented grains form sharp peaks that slice, rather than plow, through paint and body filler. This grain cuts 30% faster than traditional premium abrasives. As the individual grains wear, fresh abrasive is exposed to continually present a sharp cutting surface. This makes the cut more consistent and prolongs the life of the sheet. This abrasive is ideal for stripping paint to metal, shaping and sanding plastic filler, scuff sanding before painting, removing dust nibs and reducing excess orange peel. Individual edges in the shaped grain also self-fracture to continually present a sharp cutting surface, making the cut more consistent and prolonging the life of the abrasive. Files sheets are available in both no-holes and dust-free versions.
About 3M™ Cubitron™ II and Precision-Shaped Grain3M™ Cubitron™ II abrasive discs, file sheets and sheet rolls have raised the bar for high-performing abrasives. Cubitron™ abrasives feature Precision-Shaped Grain (PSG) technology, which allows 3M engineers to control the geometry of the abrasive grain for a truly fast, efficient cut. Instead of simply crushing the abrasive into particles, 3M uses microreplication to create uniformly sized ceramic grains and precisely shape them into triangular structures — essentially, sharp peaks that slice, not plow, through paint and metal. These grains are electrostatically oriented on the abrasive surface and blended with an aluminum oxide mineral for the most efficient cut and even wear. As the grains wear, they continually expose fresh, sharp mineral. The result: Cubitron™ II cuts 30% faster and lasts 2x longer than conventional ceramic abrasives.
About 3M™ Hookit™ AttachmentThe 3M™ Hookit™ attachment system is designed for work spaces and applications where adhesive backed abrasives may become contaminated by dust, dirt or debris. It features a hook-and-loop function which makes disc attachment, removal, and re-attachment clean and easy. 3M™ Hookit™ abrasives have a loop backing of the type most commonly used in everyday hook-and-loop applications. It attaches to the small hooks on the backing of any 3M™ Hookit™ backup pad. it's simple: just attach the disc and start sanding. The disc removes just as cleanly and easily, and facilitates the use and re-use of the disc for maximum product life.
About 3M™ Clean SandingThe available multi-hole pattern on Hookit™ File Sheets 737U significantly increases cut-rate and abrasive life. Hundreds of small holes in a chevron formation facilitate efficient dust extraction. A unique kiss-cut scoring technology makes it easy to select whatever sheet length is best for the project.
- Features 3M™ Precision-Shaped Grain, triangular-shaped grains that cut at least 30% faster and last at least 30% longer than other conventional ceramic abrasives
- 3M™ Hookit™ hook-and-loop style abrasive attaches firmly, removes quickly for fast change-out
- Precision-Shaped Grain (PSG) technology employs microreplication to obtain sharp and uniformly sized triangular grain
- Triangular PSG abrasive grains are sharp and cut exceptionally fast
| 3M ID | 7100152689 |
|---|---|
| Part number | 34492 |
| Keywords | car scratch repair, paint removal, paint preparation, denibbing, primer sanding, abrasives for plastic repair, Filler sanding, 3M abrasives, cubitron, car dent repair, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Sandpaper Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Sanding, Surface Preparation |
| Backing Weight | C Weight |
| Color Family | Purple |
| Grit | 80+ |
| Product Color | Purple |
| Product Number | 737U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Cubitron™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | ST |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Customary Length Dimension | 16.5 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 2.75 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 19.504 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.419 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.069 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 5.829110083417017 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.042998959616538525 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.03306933932773164 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 95.522 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 15.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Consumer - Billing Unit | SH |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 73.81212400220076 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9680497932537975 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8267334831932909 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 16.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.937795275590551 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1209.564 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 375.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 42.545 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.462 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Item Quantity | 25 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 25 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 582.9119847216073 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.299895961653852 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.3069339327731635 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.6 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9552.216 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1950.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1500.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.192 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 46.736 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.764 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 518.0863161344623 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 370.3766004705943 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 168.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 11200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 11200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 112 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |


