3M™ Cubitron™ II Hookit™ Clean Sanding Abrasive Disc 737U, 31370, 6 in, 40+, 25 Discs/Carton, 4 Cartons/Case
3M™ Cubitron™ II Hookit™ Clean Sanding Abrasive Disc 737U combines the highest 3M technology for automotive repair. Its long-lasting triangular shaped grain and multi-hole pattern for superior dust extraction make the disc ideal for a long disc life. The very wide range of available grades offer discs for coarse body work up to fine sanding of blending areas. The 3M™ Hookit™ system makes for quick disc change-outs.
Special Price
$83.97
Regular Price
$98.79
| UPC | 00051131313705 |
|---|---|
| 3M ID | 7100073549 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Cubitron II™ Hookit™ Clean Sanding Abrasive Disc 31370 is ideal for paint removal, stock removal and coating removal.
A must-have for every automotive repair shop, this disc is designed to last 30% longer than other premium abrasive discs.
3M™ Cubitron II™ abrasives cut 30% faster than other premium abrasives, with less grinding force needed during paint removal and other aggressive sanding jobs.
The hook and loop design makes this 40+ grade, long-lasting disc easily removable for fast change-outs and reuse, and the multi-hole pattern helps dust extraction sanders keep the work surface cleaner.
Get more efficient results every time you use and reuse the long-lasting 3M™ Cubitron II™ Hookit™ Clean Sanding Abrasive Disc 31370.
- FAST CUT: Delivers a 30% faster cut compared to other premium abrasives
- LASTS LONGER: Cubitron™ II abrasives last at least 30% longer than other premium abrasives
- LESS PRESSURE REQUIRED: Sharp cutting Precision Shaped Grains produce excellent results with less disc pressure
- EXCELLENT DUST EXTRACTION: Multi-hole pattern helps dust extraction sanders keep the work surface cleaner
- FAST DISC CHANGE-OUTS: 3M™ Hookit™ hook-and-loop attachment makes changing discs easy
- VERSATILE: Suitable for paint removal, stock removal and coating removal
- MULTIPLE GRADES: 3M™ Cubitron™ II Hookit™ Clean Sanding Abrasive Discs are available in grades from 40+ to 400+
| 3M ID | 7100073549 |
|---|---|
| Part number | 31370 |
| Keywords | car scratch repair, paint removal, paint preparation, denibbing, primer sanding, abrasives for plastic repair, Filler sanding, 3M abrasives, cubitron, car dent repair, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Paper Discs |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Blending, Featheredging, Paint Removal, Paint Sanding, Paint Stripping, Primer Sanding, Random Orbital Sanding, Rough Feather Edge, Sanding, Sanding Filler, Shape and Sand Filler or Putty, Surface Preparation |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | C Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Purple |
| Grit | 40+ |
| Product Color | Purple |
| Product Number | 737U |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Cubitron™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 6.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 21.09 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.603265112042035 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.04649549109479068 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.038492710977479624 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 75.434 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 17.46 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 74.7708680456731 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0949985776877156 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9623177744369906 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0078740157480315 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.102362204724409 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.102362204724409 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1225.275 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 436.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.051 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.155 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.155 M |
| Consumer - Item Quantity | 25 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 25 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 460.3249856106011 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.649549109479068 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.8492710977479625 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.283464566929134 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.173228346456693 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7543.375 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.109 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.746 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.185 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.233 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.175 M |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98248.22799251898 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 815.9991756475092 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 646.6775444216577 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.77952755905512 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.61 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 293.328 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.239 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 16800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


