3M™ Cubitron™ II Flap Disc 969F, 40+, T27 Quick Change, 4-1/2 in x 5/8"-11, 10 ea/Case, Single Pack
| UPC | 00051125872584 |
|---|---|
| 3M ID | 7100109866 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Keeps Cutting After Other Discs Quit3M™ Cubitron™ II Flap Disc 969F – powered by 3M Precision-Shaped grain and a tough polyester backing – is the highest-performing 3M flap disc for demanding applications like heavy grinding, edge deburring and beveling. It also features a grinding aid that helps it run cool to maintain cutting efficiency on heat-sensitive metals. All of these attributes make 3M™ Cubitron™ II Flap Disc 969F a good match for projects that require an equally durable and versatile abrasive disc. Flap Disc DesignFlap discs are the ideal choice for a wide range of applications on a variety of metals. The abrasive flaps offer a long-lasting supply of fresh abrasives in a load-resistant design. Designed for use with a right-angle grinder, flap discs allow you to breeze through a wide range of applications with less chance of gouging – even for less-experienced grinders. Powered by 3M Precision-Shaped Grain3M™ Cubitron™ II Flap Disc 969F features proprietary 3M Precision-Shaped Grain – a grain design that continually fractures into sharp points that slice cleanly through metal, unlike traditional abrasives which tend to plow through the substrate. The grains fracture evenly and continuously to expose new sharp edges to keep the disc cutting efficiently. The result is that 3M™ Cubitron™ II products out-cut and outlast conventional ceramic industrial abrasives.
Applications
Beveling Edge deburring
Aggressive weld removal
- Ideal 3M flap disc for aggressive grinding applications like beveling, weld removal and edge deburring
- Built with 3M Precision-Shaped Grain for an exceptionally fast cut, helping increase productivity
- Durable polyester backing material stands up to high unit pressure applications
- Individual flaps break down, exposing fresh mineral to deliver consistent cut rate for the life of the disc
- Versatile flap disc is easy to use with a lower risk of gouging than fiber discs and bonded wheels
- Great for applications where finish is important
| 3M ID | 7100109866 |
|---|---|
| Keywords | flap disc, 3m flap disc, 3m quick change disc, 3m abrasive disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Flap Discs |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Grinding |
| Backing Material | Polyester |
| Backing Weight | YF Weight |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | 40760 |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Red |
| Disc Type | T27 |
| For Use On | Carbon Steel |
| Grit | 40+ |
| Product Color | Maroon |
| Product Number | 969F |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Cubitron™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 239.043 G |
| Base - Metric Height Dimension | 117.475 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 133.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.28745014970345 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5269996053945969 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5269048066218575 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.625 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.398 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 239.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 117.475 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 133.35 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 595.9780226647067 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.759372958588346 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.269048066218574 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.141732283464567 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.692913385826771 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9766.33 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.066 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.39 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 107523.83709491829 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1049.4003680000174 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 790.3572099327861 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.1496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.762 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 358.5 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.35 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1500 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1500 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |

