3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982CX Pro, 36+, 7 in x 7/8 in, Die 700BB, 5/Bag, 50 ea/Case
| UPC | 00068060660466 |
|---|---|
| 3M ID | 7100300180 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Re-engineered for Legendary PerformanceHow does the best get better? While developing 3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982CX Pro, 3M engineers reformulated the groundbreaking technology behind 3M™ Cubitron™ II Abrasives. This re-engineered 3M Precision-Shaped Grain cuts even faster and last even longer, helping you boost productivity in your operation.
The Full System Advantage3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982CX Pro is part of a complete right angle system. When you combine 3M™ Cubitron™ II Discs with the 3M™ Pneumatic Angle Grinder and our disc pad face plates, you’re setting yourself up for a new level of productivity with less vibration, noise and dust. When used together, the effectiveness of each component is enhanced to provide optimal abrasive performance — including abrasive life, cut-rate and consistency.
Making a Mark Across Industries3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982CX Pro was designed with your industry in mind. In metal fabrication, 982CX Pro works great on metals ranging from structural steel to sheet metal. With a wide range of applications in ship and boat building and metal fabrication, your industry-specific challenges are covered. When it comes to machinery manufacturing, these fibre discs make quick work of tough jobs in farm and construction, industrial machinery, food processing and oil and gas.
Maximum Efficiency in Robotic ApplicationsAutomated grinding processes are only as efficient as the abrasives they use. Leading robotic system integrators around the world spec-in 3M™ Cubitron™ II Fibre Discs for their legendary performance and ability to reduce downtime. The re-engineered ceramic shaped grain in 3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982CX Pro keeps robots grinding welds and maximizing efficiency long after other fibre discs require a change-out.
Featured Applications
Weld Removal Beveling Grinding Heavy Deburring
Robotic and Other Automated Applications
- Re-engineered 3M Precision-Shaped Grain takes legendary speed and life to a new level
- Longest-lasting 3M fibre disc helps boost productivity and minimize disc changes in manual and automated applications
- Triangular ceramic grain wears evenly, runs cool and stays sharp through the life of the disc
- Cuts with less pressure than traditional fibre discs, helping reduce the demands on operators
- Recommended for carbon steel
- Contaminant-free under INOX standard for stainless steel
| 3M ID | 7100300180 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Cubitron II Fibre Disc 982CX Pro, precision-shaped grain, fibre disc, abrasive disc, weld grinding, beveling, heavy deburring, metal fabrication, stainless steel, carbon steel, longest-lasting fibre disc, productivity boost, re-engineered technology, less pressure cutting, INOX standard, stainless steel abrasives, metal grinding, automated applications, robotic grinding, machinery manufacturing, shipbuilding, boat building, industrial machinery, food processing, oil and gas, right angle system, pneumatic angle grinder, noise reduction, vibration reduction, dust reduction, weld removal, grinding efficiency, automotive industry, construction, energy sector, manufacturing, transportation, appliance maintenance, heavy industrial use, marine industry, metalworking, rail industry, wind energy, commercial vehicles, equipment maintenance, specialty vehicles, personal recreation vehicles, chassis and wheels, rig fabrication, facility maintenance. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Fibre Grinding Discs |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Beveling, Deburring, Heavy Grinding, Weld Removal |
| Backing Material | Fibre |
| Backing Thickness (Metric) | 0.0 NP |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.875 in |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 22.225 mm |
| Color Family | Purple |
| Grit | 36+ |
| Product Color | Purple |
| Product Number | 982CX |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Cubitron™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 59.42 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.222 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 17.78 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 42.86533573067146 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.13099867619025427 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.13099867619025427 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.8748031496062992 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 7.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 702.437 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 59.42 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.222 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 17.78 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 421.0747575038457 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.7259998663557766 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.6549933809512712 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.374803149606299 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 8.75 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 6900.179 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 297.1 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 11.112 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 22.225 CM |
| Inner - Item Quantity | 5 |
| Inner - Total Unit Quantity | 5 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 766.173244944915 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.065999875615192 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.549933809512713 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.95 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.839763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.7 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12555.33 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3658.676 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2971.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.733 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.993 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.098 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100262.01154764515 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 841.9982902269719 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 654.9933809512713 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.643 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 297.1 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 126.365 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 5000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |

