3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982CX Pro, 36+, 7 in x 7/8 in, Die 700BB, 25/Bag, 100 ea/Case
| UPC | 00638060833155 |
|---|---|
| 3M ID | 7100242967 |
| Packaging | Bag |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Re-engineered for Legendary PerformanceHow does the best get better? While developing 3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982CX Pro, 3M engineers reformulated the groundbreaking technology behind 3M™ Cubitron™ II Abrasives. This re-engineered 3M Precision-Shaped Grain cuts even faster and last even longer, helping you boost productivity in your operation.
The Full System Advantage3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982CX Pro is part of a complete right angle system. When you combine 3M™ Cubitron™ II Discs with the 3M™ Pneumatic Angle Grinder and our disc pad face plates, you’re setting yourself up for a new level of productivity with less vibration, noise and dust. When used together, the effectiveness of each component is enhanced to provide optimal abrasive performance — including abrasive life, cut-rate and consistency.
Making a Mark Across Industries3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982CX Pro was designed with your industry in mind. In metal fabrication, 982CX Pro works great on metals ranging from structural steel to sheet metal. With a wide range of applications in ship and boat building and metal fabrication, your industry-specific challenges are covered. When it comes to machinery manufacturing, these fibre discs make quick work of tough jobs in farm and construction, industrial machinery, food processing and oil and gas.
Maximum Efficiency in Robotic ApplicationsAutomated grinding processes are only as efficient as the abrasives they use. Leading robotic system integrators around the world spec-in 3M™ Cubitron™ II Fibre Discs for their legendary performance and ability to reduce downtime. The re-engineered ceramic shaped grain in 3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982CX Pro keeps robots grinding welds and maximizing efficiency long after other fibre discs require a change-out.
Featured Applications
Weld Removal Beveling Grinding Heavy Deburring
Robotic and Other Automated Applications
- BEST PERFORMANCE: In cut and life with consistency and reliability for metal workers who need to get jobs like heavy grinding done quickly
- RE-ENGINEERED 3M PRECISION SHAPED-GRAIN: Allows the 3M Cubitron II Fibre Discs 982CX Pro to provide a 33% higher cut rate and remove 31% more material with a sustained cut compared to 3M Cubitron II Fibre Disc 982C
- DESIGNED TO HELP REDUCE OPERATOR FATIGUE: Cuts with less pressure than traditional fibre discs, helping reduce the demands on operators
- GREATER ABRASIVE LIFE AND IMPROVE PRODUCTIVITY: Longest-lasting 3M fibre disc helps boost productivity and minimize disc changes in manual and automated applications
- DURABILITY AND TEAR-RESISTANCE: Stiff fiber backing and a strong resin bond provide durability and tear-resistance for heavyweight applications
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Designed for heavy metal removal, scale removal, weld grinding, beveling/chamfering, and heavy deburring. For use on carbon steel
| 3M ID | 7100242967 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Cubitron II Fibre Disc 982CX Pro, precision-shaped grain, fibre disc, abrasive disc, weld grinding, beveling, heavy deburring, metal fabrication, stainless steel, carbon steel, longest-lasting fibre disc, productivity boost, re-engineered technology, less pressure cutting, INOX standard, stainless steel abrasives, metal grinding, automated applications, robotic grinding, machinery manufacturing, shipbuilding, boat building, industrial machinery, food processing, oil and gas, right angle system, pneumatic angle grinder, noise reduction, vibration reduction, dust reduction, weld removal, grinding efficiency, automotive industry, construction, energy sector, manufacturing, transportation, appliance maintenance, heavy industrial use, marine industry, metalworking, rail industry, wind energy, commercial vehicles, equipment maintenance, specialty vehicles, personal recreation vehicles, chassis and wheels, rig fabrication, facility maintenance. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Fibre Grinding Discs |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Beveling, Deburring, Heavy Grinding, Weld Removal |
| Backing Material | Fibre |
| Backing Thickness (Metric) | 0.0 NP |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.875 in |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 22.23 mm |
| Color Family | Purple |
| Grit | 36+ |
| Product Color | Purple |
| Product Number | 982CX |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Cubitron™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Length Dimension | 0.875 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 7.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 60.327 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.022 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.177 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 10.19236880993447 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.1329982689082711 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1329982689082711 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 167.023 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 60.327 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 196.0000278268273 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.3989989734615684 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.3249567227067773 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 7.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3211.865 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1508.175 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 17.78 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Inner - Item Quantity | 25 |
| Inner - Total Unit Quantity | 25 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1019.2344400436832 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.548999137705954 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.29982689082711 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.95 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.089763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.7 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16702.26 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6599.315 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6032.7 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.733 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.248 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.098 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100384.05903583461 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1203.9995293571626 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1063.9861512661687 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.645 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 482.616 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 126.492 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 8000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 8000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |

