3M™ Creme Cleanser Ready-to-Use, 1 Quart, 12/Case
The 3M™ Crème Cleanser Ready-to-Use is a ready-to-use cleaner designed to remove soap scum, hard water and mineral deposits, grease, rust stains, and soil from hard surfaces such as stainless steel, bathroom fixtures, and ceramic.
Special Price
$69.62
Regular Price
$81.91
| UPC | 50048011598180 |
|---|---|
| 3M ID | 7100135688 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Extra-thick clinging formula
- Rinses clean
- Phosphate-free formula
- Non-flammable
- Very fine grade abrasive particles
| 3M ID | 7100135688 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > General Purpose Cleaners |
| Disinfectant | No |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotchgard™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.27 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 25.248 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 8.661 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.66 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 115.56115238214728 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.7998707297479455 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.5507483734790335 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.94015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.4098425196850393 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.409448818897638 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1893.708 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.157 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.248 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.661 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.66 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1729.2908601565234 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 35.000588744471166 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 30.600161991261007 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.259842519685039 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.133858267716535 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28.338 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 15.876 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.88 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101177.36770906612 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1574.100552000026 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1346.4468108226777 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.658 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 610.738 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.27 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 528 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 528 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review


