3M™ Conditioning Abrasive Disc, 03156, 2 in, Medium Grit, 10 discs per pack, 24 packs per case
| UPC | 00051131972858 |
|---|---|
| 3M ID | 7100152678 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For auto body applications including gasket removal, disc brake finishing and metal polishing, 3M™ Conditioning Abrasive Discs provide the ideal balance of aggressive cutting and consistent finish. Fine grade medium grit is made from durable aluminum oxide that self-fractures during use, continually exposing fresh cutting surfaces to keep the disc sharper longer. Durable non-woven fibers act like tiny springs, providing superior conformity and helping preserve irregular or contoured surfaces. This combination also resists loading and reduces heat for longer disc life. The Roloc™ backing supports the disc for aggressive cutting, and works as part of the Roloc™ attachment system that allows for quick snap-on change-outs.
About Aluminum OxideAluminum oxide mineral is a popular choice among industrial and auto body professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges in use, whereas traditional abrasives such as garnet quickly wear down with use. Due to their fast cut-rate, hardness, strength, and low heat retention, they are widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of materials in metalworking, including ferrous alloys.
Roloc™ Attachment System: Efficiency During Multi-Step Sanding3M Roloc™ quick change discs have a plastic threaded button or screw designed to easily and quickly attach to a Roloc™ disc pad so that operators can conveniently change discs with a simple twist-off, twist-on motion. The Roloc™ system provides a secure attachment, and the variety of available 3M Roloc™ discs allows swapping from one application to the next in seconds for efficiency during multiple-step finishing processes.
Combining Art and Scienceit's no accident that 3M™ Conditioning Abrasive Discs provide a sharp cut abrasive and still deliver a consistent finish. Its technologies include a unique open web design, which uses non-woven fibers to keep abrasive particles flush even with irregular surfaces. So auto body professionals can get the most from their sanding skills during jobs that require artful abrasive tact – and from their auto body businesses.
- Great For Gasket Removing, Disc Brake Finishing And Metal Polishing
- Durable Aluminum Oxide Abrasive Grains Cut Fast And Perform Well On Many Surfaces
- Conformable, Non-Woven Fiber Construction Combined With Roloc Backing Allows For Aggressive Cutting, Ideal For Deburring And Finishing
- Open-Web Construction Resists Loading And Runs Cool For Consistent Finishes
- Convenient 3M Roloc Attachment System Offers Quick And Easy Disc Change-Out For Multi-Step Finishing Processes
- 3M Roloc™ quick change discs have a plastic threaded button or screw designed to easily and quickly attach to a Roloc™ disc pad so that operators can conveniently change discs with a simple twist-off, twist-on motion
- The Roloc™ system provides a secure attachment, and the variety of available 3M Roloc™ discs allows swapping from one application to the next in seconds for efficiency during multiple-step finishing processes
- 3M technologies including our unique open web design, which uses non-woven fibers to keep abrasive particles flush even with irregular surfaces
- Auto body professionals can get the most from their sanding skills during jobs that require artful abrasive tact — and from their auto body businesses
- 24 Discs/Case
| 3M ID | 7100152678 |
|---|---|
| Part number | 3156 |
| Keywords | Flags, sticky flags, highlighting, highlighter, marking flags, post-it, Post-it, Post-it? Flags, Post-it? Flags, post it, post its |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 11.304 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.034405675110563 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.024921054117378563 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.017099053055059106 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 49.725 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 7.756 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 21.369111635861067 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.22710038089926424 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.17099053055059105 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.874803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0937007874015747 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0937007874015747 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 350.177 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 77.56 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 12.382 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.318 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.318 CM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 85.42323383859366 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.9242990573232085 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.6839621222023642 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.881889763779528 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.0866141732283463 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1399.836 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 310.24 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 12.4 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 5.3 CM |
| Inner - Item Quantity | 40 |
| Inner - Total Unit Quantity | 40 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 728.257362026535 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.980920710813544 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.103772733214186 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.21259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11934.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2712.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1861.44 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 240 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 240 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 679.0237675294229 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 430.8956960629651 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 195.451 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 25200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 25200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 105 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |

