3M™ Cloth Disc 481W, 320, 16 in x NH, Die 1600Z
| UPC | 00638060707975 |
|---|---|
| 3M ID | 7010532616 |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Cloth Disc 481W is best suited for metal sanding and finishing thanks to its durability and fast cutting abrasive material. Its heavy, screen cloth backing provides smooth operation and durability and can conform to the shape of contoured parts for consistent finishing. The abrasive side features closed coat construction for aggressive sanding and a distinct black color helps to easily differentiate it from other grits and grains.
Silicon Carbide AbrasiveThis abrasive primarily uses silicon carbide, which is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and smooth finish. This mineral is very hard and fractures easily, resulting in freshly exposed sharp edges that cut extra fast and produce a smooth, professional-looking finish. Silicon carbide products are commonly used for low-pressure applications such as cleaning and finishing on wood and metal. While it wears faster than aluminum oxide, it produces a superior finish.
Waterproof and Heat ResistantThis disc also uses a resin bonding that is specially designed to resist thermal and chemical deterioration, which can occur during sanding. This bond is very tough and excellent for precision work on hard and soft surfaces. This also allows for faster sanding and a higher cut-rate. The waterproof enables the user to rinse areas of the workpiece and the cloth during use to prevent dust and debris from clogging the points of the abrasive, while producing a faster cut at the same time.
- Tough, screen cloth backing offers excellent durability in sanding applications
- Silicon carbide mineral provides an aggressive cut and a consistent, fine finish
- Resin bonding resists deterioration from heat, extending the life of the abrasive cloth
- Flexible cloth material conforms to contoured parts for consistent finishing
- Waterproof material allow for easy debris removal
| 3M ID | 7010532616 |
|---|---|
| Keywords | Cloth Disc, 481W Disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Cloth Discs |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Diamond Abrasive Pattern | Non Pertinent |
| Grit | 320 |
| Product Number | 481W |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Japan |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.048 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 18.526137445975678 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.10582188584874123 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.10582188584874123 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 303.589 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.048 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |


