3M™ Cleaner 573
Quick, gentle cleaning action easily removes dust, dirt, fingerprints, coffee, soda and more from a variety of office surfaces. Foaming action will not drip. Use on desk tops, book cases, file cabinets, painted surfaces, and more.
Special Price
$6.49
Regular Price
$7.63
| UPC | 00021200103841 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048018 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Excellent for most office surfaces. Foaming action helps reduce running on vertical surfaces. Non abrasive formulation cuts through grease, grime and dirt. Not recommended for computer screens, glass or varnished and natural wood surfaces. 15 oz can
- Excellent for most office surfaces
- Cleans quickly with an easy-to-use foaming action
- Nonabrasive formulation cuts through grease, dirt and grime
- Foaming action helps reduce running on vertical surfaces
- Not recommended for computer screens, glass, or varnished and natural wood surfaces
- 15 oz. aerosol spray can
| 3M ID | 7000048018 |
|---|---|
| Keywords | cleaners, office cleaners, spray cleaner, spray office cleaner, screen cleaner, spray screen cleaner |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > General Purpose Cleaners |
| Color Family | Black |
| Disinfectant | No |
| Net Weight (Imperial) | 15.0 oz |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Why Buy Statement | Excellent for most office surfaces |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 8.05 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.7 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.700787402 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.547 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 20.447 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.858 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.86 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.2059285741512804 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9369646142857297 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.05 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.7 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.7007874015748032 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.034 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.425 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.447 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.858 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.86 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 834.7872443776383 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.898839678454028 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.247984616672454 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.779527559055119 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.181102362204724 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13679.712 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.758 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.102 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92634.0435358036 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1466.0740435294358 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1068.6423142435135 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.518 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 484.728 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1140 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 95 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 19 |
Write Your Own Review


