3M™ Clean & Shine Daily Floor Enhancer Doser, 32 oz, 6 Each/Case
The 3M™ Clean & Shine Daily Floor Enhancer is a floor cleaner that also improves gloss with daily use. Fine scratches are repaired which often reduces the need for burnishing. And it reduces the frequency of top scrubbing and stripping which means less disruption of day-to-day facility operations. Couple it with the Scotch-Brite™ Clean and Shine Floor Pad & the Scotchgard™ Protect & Shine Floor Protector for a full system that reduces labor and product cost associated with routine floor maintenance.
Special Price
$163.78
Regular Price
$192.68
| UPC | 50638060846822 |
|---|---|
| 3M ID | 7100236082 |
| Packaging | Bottle |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- A new daily floor cleaner that does double duty - enhances gloss and cleans floors
- Has superior cleaning ability when compared to other neutral cleaners and restorers
- May help to reduce labor and chemical usage while meeting the standards you need for daily floor cleaning - improving a floors' qualities over time
- Reduces the frequency of major floor care projects, like top scrubbing and stripping, that disrupts facilities
- Won't haze or damage floor finish when used daily as directed
- Available in chemical management concentrates, bulk and & dozers
- Fragrance and preservative free
- Easy to use and low foam
| 3M ID | 7100236082 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Floor Cleaners |
| Compatible Dispensing System | No System Required |
| Net Weight (Imperial) | 32.0 oz |
| Net Weight (Metric) | 0.907 kg |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 9.8 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.46496063 |
| Base - Metric Gross Weight | 1043.262 G |
| Base - Metric Height Dimension | 24.892 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 13.335 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.261 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 126.8221689986687 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.2999990057151973 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.1384993755516657 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.8 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.4649606299212596 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2078.243 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 970.007 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.892 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 13.335 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.261 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 947.0744728891033 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.499999195312743 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.830996253309992 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.186614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.062992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15519.77 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6577.089 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5820.042 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.67 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.414 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.48 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94708.85083502451 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1247.9993876440205 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1077.804725859917 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.552 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 488.884 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 119.38 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 504 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 504 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review


