3M™ Clean & Shine Daily Floor Enhancer, Bulk, 9.5L Bottle, 2 Bottles/Case
The 3M™ Clean & Shine Daily Floor Enhancer is a floor cleaner that also improves gloss with daily use. Fine scratches are repaired which often reduces the need for burnishing. And it reduces the frequency of top scrubbing and stripping which means less disruption of day-to-day facility operations. Couple it with the Scotch-Brite™ Clean and Shine Floor Pad & the Scotchgard™ Protect & Shine Floor Protector for a full system that reduces labor and product cost associated with routine floor maintenance.
Special Price
$545.94
Regular Price
$642.28
| UPC | 50638060846471 |
|---|---|
| 3M ID | 7100235122 |
| Packaging | Bottle |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- A new daily floor cleaner that does double duty - enhances gloss and cleans floors
- Has superior cleaning ability when compared to other neutral cleaners and restorers
- May help to reduce labor and chemical usage while meeting the standards you need for daily floor cleaning - improving a floors' qualities over time
- Reduces the frequency of major floor care projects, like top scrubbing and stripping, that disrupts facilities
- Won't haze or damage floor finish when used daily as directed
- Available in chemical management concentrates, bulk and & dozers
- Fragrance and preservative free
- Easy to use and low foam
| 3M ID | 7100235122 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cleaning Chemicals & Disinfectants > Floor Cleaners |
| Compatible Dispensing System | No System Required |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 360 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 6.697637795 |
| Base - Customary Length Dimension | 14.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.117716535 |
| Base - Metric Gross Weight | 9749.97 G |
| Base - Metric Height Dimension | 17.012 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 36.83 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 23.159 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 885.4740544126757 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 21.49500442434691 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 21.49500442434691 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.6976377952755906 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 14.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.11771653543307 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 14510.32 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9749.97 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.012 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 36.83 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 23.159 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2241.1500925364057 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 44.65000149804107 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 42.99000884869382 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 15.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.189763779527558 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.189763779527558 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36725.87 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 20252.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 19499.94 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 39.37 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.042 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.882 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103801.38870513962 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1637.9993340716908 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1547.6406712925968 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.701 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 701.998 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 130.81 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 72 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


