3M™ Clean Sanding Disc Pad Kit 20427, 3 in, 5 Kits/Case
| UPC | 00051141204277 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045008 |
| Packaging | Kit |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Hookit™ Foam Backing Clean Sanding Disc Pad Kit 20427 provides the ultimate versatility and efficiency to make sanding a breeze. As an easy-changing sanding disc pad, the Hookit™ attachment system is ideal for work environments where adhesive-backed discs can become contaminated by dust and debris.
The Clean Sanding Disc Pad Kit comes with adapters that range from 1/4-20 x 5.16-24 external threads, 1/4-20 internal threads x 5/16-24 external threads, 1/4-28 external threads x 5/16-24 external threads, 5/16-24 x 5/16-24 external threads, or 6 mm x 1.0 external threads. The clean sand tool adapter allows for use with a variety of tools and applications.
The firm foam design helps produce consistent, reliable results, and the multi-hole pattern helps extract dust for easy maintenance of a clean and safe workspace. With the 3M™ Hookit™ Foam Backing Clean Sanding Disc Pad Kit 20427, sanding jobs are clean and easy.
- EASY DISC CHANGES: Enjoy quick and easy disc change-outs, helping to maximize disc life
- MULTIPLE ADAPTERS: Five adapters range from 1/4-20 INT x 5/16-24 EXT to 5/16-24 EXT x 6mm-1.0 EXT
- FIRM FOAM DESIGN: Helps deliver even sanding for a top-quality finish
- PRECISE MULTI-HOLE PATTERN: Helps extract dust to leave a clean work surface
- VERSATILITY: Clean sand tool adapters allow for use with a wide variety of vacuum sanding tools
| 3M ID | 7000045008 |
|---|---|
| Part number | 20427 |
| Keywords | 20427 sanding discs pad kit clean sanding disc product clean sanding disc pad kit vacuum sanding tools clean sand tool adapter easy changing sanding disc tool |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Hook & Loop |
| Application | Accessory, Automotive Sanding, Back-up Pad, Paint Sanding, Primer Sanding |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 none |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 58.967 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 27.000016598458394 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.12999998214255676 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.10436683491832105 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 442.451 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 47.34 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 181.216110463717 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.9997963590084198 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5218341745916052 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.566929133858268 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.299212598425197 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2969.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 453.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 236.7 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.116 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.16 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 407.85518504202355 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 197.25419984467553 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 89.473 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1890 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1890 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 378 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |


