3M™ Chemical Sorbent Spill Response Pack SRP-CHEM, 3 Pack/Case
3M™ Chemical Sorbent Spill Response Pack SRP-CHEM. The 3M™ Chemical Sorbent Spill Response Pack SRP CHEM will sorb most aggressive chemicals. The pack is encased in a box which can be used as a warning sign and includes both mini booms and pads.
Special Price
$405.51
Regular Price
$477.07
| UPC | 50051138289107 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001939 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Encased in a box for easy storage. Designed to be easily identifiable, and includes both mini-booms and pad styled sorbents. Ideal for use in laboratories, shipping docks or other areas where hazardous chemicals are shipped, stored or transferred. This spill pack has containment bags for temporary storage of materials to be disposed of. Packaged 3 per case with 3 chemical sorbent mini-booms, 10 chemical pads, and 1 poly bag for temporary disposal in each response pack. Ideal for spills up to 3.5 gallons.
- For use on most aggressive (hazardous) and non-aggressive liquids.
- Designed to absorb and contain small spills/leaks.
- Absorbs up to 4 gallons of petroleum based liquids.
- Compact size is convenient for trucks, shipping departments and for areas of oil transfer.
- Kit contains 3 mini-booms and 5 pads.
- Includes a containment bag for temporary storage of used Sorbents.
- Outside of carrying case functions as a warning sign.
| 3M ID | 7000001939 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Spill Kits |
| Product Number | SRP-CHEM |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 2.177 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 31.496 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.224 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 53.34 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 1458.2399263223724 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 4.799463447764785 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9590108405042175 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.4 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.6 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 21.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 23896.271 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.435 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 31.496 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.224 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 53.34 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CTNS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5044.049989674782 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.159883818151528 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.879237144134501 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.53543307086614 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.244094488188978 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 82657.17 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.33 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.306 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.345 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.547 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.438 M |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | CTNS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 224.87150742857514 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 34.55525497485771 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 15.674 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CTNS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


