3M™ Chemical Sorbent Roll C-RL38150DD, High Capacity, 38 in x 150 ft, 1 Each/Case
Chemical sorbent roll can be easily cut to cover small areas or fit tight corners. Rolls of sorbent material are used for large spill management or in areas where spills may occur. May be used to cover bench tops in prep for a spill or as a work surface.
Special Price
$306.87
Regular Price
$361.02
| UPC | 00051138290986 |
|---|---|
| 3M ID | 7100003517 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
High capacity sorbents have a scrim on one side to increase strength and help eliminate linting. Rolls of sorbent material are used to cover and sorb large spills or in areas where spills may occur. They can be cut to the desired length and are the most economical way to purchase sorbent. Each roll is 38 inches X 150 feet (76 gallons/roll).
- For use on most aggressive (hazardous) and non-aggressive liquids.
- Scrim on one side increases strength and helps eliminate linting.
- Rolls may be cut to cover small areas or large surfaces.
- Uniform resin coating throughout the web delivers high performance over the life of the pad
- Can also be used with a swing machine for spray buffing and cleaning
| 3M ID | 7100003517 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Spill Control > Sorbents |
| Color Family | Yellow |
| Material | Polyester |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | C-RL38150DD |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 12.247 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 17180.14892722699 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 27.000013249781958 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 20.59999377855496 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 281532.2 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.344 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 17180.14892722699 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.000013249781958 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.59999377855496 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 39.01574803149607 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 281532.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.247 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.344 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.991 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.533 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.533 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 147.70971566386797 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 82.39997511421984 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 37.376 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


